Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Nove procedure

NOVE PROCEDURE



Uhvatila” nas glad – poješćemo našu zdravu hranu.

Shvatili smo posle 30 minuta da i dalje želimo nešto posebno. Može, ali samo ako sprovedemo obaveznu proceduru.

Nemam vremena!” – Naćićemo ga!

Naravno, naravno – uvek, uvek sednemo pre jela! Stajanje ili hodanje sa hranom u ustima mnoge je upropastilo. Onda udahnemo iz stomaka duboko i lagano, uživimo se u svoj željeni izgled, u društvu voljene osobe i u prijatnom okruženju.

Potom, ovo treba da uradimo:

  • Sipamo upola nego dosad voljeno gastronomsko zadovoljstvo sa minimumom ugljenih hidrata. Često će nam i manje od toga biti dovoljno, jer je zbog zdrave hrane već solidno siti.

  • Zamislimo trećinu obroka ili čak razdelimo. Pažnja: gledamo na sat, jer potrošnja toga treba da traje 10 minuta! Ukupno oko 30. I ovako, olakšajmo hormonima sitosti!

  • Svaku priliku koristimo za odugovlačenje.

  • Nož i viljušku upotrebljavamo tako što mali zalogaj, k’o pola palca, sečemo neposredno pre stavljanja u sasvim prazna usta. Pa svaki put spuštamo pribor na sto.

  • Odvojeno uzimamo jelo i salatu.

  • Trudimo se da budemo svesni ukusa svake uzete trunkice. Na ovaj način mnogostruko pojačavamo zadovoljstvo prijatnom hranom. Eliminišemo „trpanje“ bez razmišljanja. Uživamo u dugom žvakanju. Koristimo ukus do kraja! Kad se hrana spusti kroz grlo gotovo je sa slasti. Jel tako? Naravno, time dobijamo na vremenu da signal za sitost stigne do mozga. Treba mu oko 20 min. Dobro sažvakano je već delimično svareno i prihvatljivije za želudac.

  • Trošimo vreme i tako što ćemo obrisati prste da bi pročitali po koju rečenicu između dva korišćenja pribora. Izuzetno korisno!

  • Pošto smo pojeli trećinu, proveravamo kol’ko je vremena prošlo. Kasnije opet, bar još jednom.

  • Kad pred kraj osetimo nagoveštaj da smo već popunili stomak, odmah obavezno reagujemo, stvarajući novu naviku: iako je veoma ukusno, sa uživanjem bacimo ostatke iz tanjira u kantu. Uvek! Bar jedan zalogaj!

  • Pažnja, pažnja: naknadno gastonomsko zadovoljstvo koje nam padne na pamet, a u startu nije previđeno, smatralo bi se novim obrokom za koji važi pravilo o tridesetak minuta. Uzdržavamo se od opasnog dodavanja nečeg drugog. Konstatujemo: „Dosta mi je. Sutra ću bolje da predvidim.“

  • Ili okrećemo uobičajeni redosled: Prvo pojedemo ono što nam je „srcu najdraže“. Kasnije, il’ pred kraj, lakše ćemo se odreći manje primamljivog.

Uz pomoć svega predhodnog postigli smo:

  • Izbegavamo „krkanja“ bez razmišljanja o posledicama.

  • Podstičemo hormone sitosti da odreaguju. Oni uvek kasne, ali bolje ikad… Stižu pouzdano.

  • Omogućili smo sebi ukusnu hranu sa veoma malo ugljenih hidrata.

Pronađite Vama najprihvatljiviji način kombinovanja zdrave ishrane sa povremenim postom, zvanim autofagija. O njenim benefitima pročitajte na osnovnoj strani.

Statistika je pokazala da kardio vežbe i trčanje ne donose dugoročne benefite. Povećana potrošnja, uz umanjeni unos kalorija, sve to spušta bazalni metabolizam i do 40%. A podstiče glad.

Muskulatura je u mirovanju i sedam puta veći potrošač kalorija od sala. Za dugoročno rešavanje gojaznosti, potrebno ju je ojačati vežbama sa opterećenjem koje izazivaju mini povrede tkiva, čija regeneracija zahteva veći unos proteina. Naćićete o tome u delu VEŽBE I REKREACIJA. Predlažemo da zbog povećanja pokretljivosti i zdravlja, proučite i ostale priloge.

Izuzetno je važno da uradite laboratoriju, a kasnije periodično. Bar: glukoza, insulin, trigliceridi, holestrerol (ukupni i HDL, LDL), homocistein



Saša Popović dipl.el.ing. e-mail: sasa.popovic@ vitalni-vitki.com

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: