Latinski naziv: Tarxacum officinale
(više tekstova)
Maslačak je rod biljaka iz porodice glavočika (Asteraceae). On je trajna zeljasta biljka. Iz njegovoga korena koji je pod zemljom blago razgranat, na površini izbija lišće koje odmah poleže po zemlji. Cveta od marta do maja jarko žutim cvetovima. Listovi maslačka su jake zelene boje i nazubljeni. Stabljika i listovi kada se prelome suze tečnošću. Cvetna drška kod maslačka je šuplja iznutra i izdiže se vertikalno. Na njenom vrhu se razvija žuti cvet, koji ima glavičasti oblik. Posle sazrevanja cvetovi daju lagano, karakteristično seme bele boje. Maslačak uspešno raste na svim zemljištima, ali mu najviše odgovaraju vlažne livade. Nalazi se na livadama i travnjacima, po pustim mestima i napuštenim njivama, pored puteva i oko naselja.
Maslačak od lekovitih materija sadrži gorke materije, mnogo kalijuma, smole, eterično ulje, 40% inulina (u korenu). Listovi sadrže 16 – 18 % vitamina C, gvožđa oko 3%.
Lekovita svojstva maslačka
Maslačak pomaže kod raznih oboljenja, popravlja krvnu sliku, čisti organizam, protiv gihta, ekcema, ublažava reumu, leči jetru, pomaže lučenje žuči. Pomaže za slabe stomake, diuretik je – sadrži dosta kalijuma, kombinuje se za plućne bolesti. Koristi se i za jelo, kao salata, turšija, čorba, varivo, zamena za kafu, za spremanje travarice, lekovit med, koristi se kao tinktura, sušen, cedi se medicinski sok.
Veoma blagotvorno deluje na stomačne probleme, a odličan je za žuč i jetru. Pošto je dobar diuretik, pomaže da bolje radi žučna bešika, da se bolje steže i luči više žuči u crevo, poboljšavajući njihov rad. Pogodan za ljude sa peskom i kamenom u mokraćnim kanalima.
Maslačak
- Latinski naziv: tarxacum officinale
- Opis biljke: maslačak je trajna zeljasta biljka. Cveta od marta do maja jarko žutim cvetovima. Listovi maslačka su jake zelene boj i nazubljeni. Stabljika i listovi kada se prelome suze tečnošću. Posle sazrevanja cvetovi daju lagano, karakteristično seme bele boje.
- Maslačak od lekovitih materija sadrži gorke materije, mnogo kalijuma (u nadzemnom delu), smole, etericno ulje, 40% inulina (u korenu). Listovi sadrže 16 – 18 % vitamina C, gvozđa oko 3%
· Gde raste Maslačak?
- Široko rasprostranjena biljka koja najčešce raste po travnjacima, livadama, parkovima, uz staze i živice.
· Koji deo biljke se koristi kao lekovito sredstvo?
- Koren, list i cvet.
· Koja svojstva i kakvo dejstvo ima?
- Maslačak pospešuje lučenje žuči, kod postojanja žučnog kamenca, deluje kao diuretik, pojačava rad bubrega i čišćenje krvi. Pomaže kod lečenja gihta, reumatizma, kožnih ekcema, čireva, nedostatka apetita.
- Čaj od maslačka se preporučuje dijabetičarima, ženama kod neuredne menstruacije. Mlado lišće maslačka se često koristi i za pripremu raznih jela i salata.
Maslačak čisti krvne sudove
Osim što pospešuje rad bubrega, jetre i želuca, maslačak snižava nivo holesterola, leči čireve, ekceme i kožne bolesti.
Osim što pospešuje rad bubrega, jetre i želuca, maslačak snižava nivo holesterola, leči čireve, ekceme i kožne bolesti.
Ako imate problema sa kamenom u žuči, zaboravite na maslačak. Njegovi sastojci pokrenuće uspavane žučne kamence
Maslačak je vrlo rasprostranjena biljka i prava je riznica vitamina i minerala. Raste po livadama, travnjacima, pašnjacima, brežuljcima, baštama… Cveta u proleće kada je našem organizmu najpotrebnija vitaminska bomba, a mnogi ga, zbog aromatično-gorkog ukusa, zovu i gorko zelje, žutenica ili mlečnjak…
Maslačak je pun kalijuma, eteričnih ulja, inulina i raznih drugih supstanci neophodnih organizmu za normalno funkcionisanje… Listovi ove dragocene biljke sadrže 16–18 odsto vitamina C i oko tri odsto gvožđa, mnogo više nego spanać.
Svi delovi maslačka su lekoviti – i cvetovi i listovi i koren. Cvetovi se beru od aprila do maja, listovi pre nego što maslačak počne da cveta, a koren se vadi u rano proleće ili ranu jesen. Listovi i koren se suše na hladnom i prozračnom mestu ili u rerni na temperaturi od 40 stepeni Celzijusa.
ZA ŠTA SE KORISTI
Iako je donedavno korišćen prvenstveno kao diuretik, dokazano je da maslačak ima i druga lekovita svojstva. Osim što pospešuje rad bubrega, jetre i želuca, maslačak pročišćava krv, snižava nivo holesterola, leči čireve, ekceme i kožne bolesti.
Od mladog lišća maslačka pravi se salata koja pročišćava krv, podstiče mokrenje i ublažava bolove kod oboljenja jetre i žuči, dok čaj od mladog lišća pomaže kod urinarnih infekcija.
Koren maslačka pročišćava i jača telo, pospešuje znojenje, čisti sluzokožu disajnih organa i vraća snagu. Osim toga, koristi se za lečenje kožnih bolesti, alergija, čireva i malokrvnosti, snižavanje nivoa holesterola u krvi i regulaciju menstrualnog ciklusa.
Od cvetova maslačka pravi se sirup koji leči prehlade, bronhitis, upale desnih…
SOK
Najlekovitiji i najdelotvorniji je sveže isceđen sok od maslačka, koji se preporučuje za ublažavanje stomačnih tegoba i lečenje hemoroida.
Sameljite listove i koren tek ubranog maslačka i iscedite sok. U čašu mleka sipajte dve kašičice soka, zasladite medom i pijte dvadeset dana, ujutro na prazan želudac.
SIRUP
Sirup od maslačka pravi se brzo i lako, i koristi se za jačanje organizma, čišćenje krvnih sudova i regulaciju varenja. U dva litra vode prokuvajte dve šoljice cvetova maslačka, procedite, dodajte kilogram meda i sok od dva limuna, pa kuvajte na tihoj vatri, neprestano mešajući, dok ne dobijete sirup. Sipajte ga u flašu i zatvorite. Uzimajte po jednu kašiku dva do tri puta u toku dana.
ČAJ
Čaj od maslačka ublažava bolove pri mokrenju i ubrzava izbacivanje viška vode iz organizma.
Pomešajte kašičicu osušenih listova maslačka, kašičicu cvetova i kašičicu sitno seckanog korena maslačka, stavite u posudu, prelijte šoljom ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji. Posle 20 minuta procedite čaj i zasladite ga kašičicom meda. Dnevno pijte dve do tri šoljice čaja.
SALATA
Listove maslačka dobro operite i ocedite. Maslinovo ulje pomešajte s jabukovim sirćetom i belim lukom. Dodajte so i biber. Sve dobro izmešajte i neka odstoji pola sata.
Korenje deluje dijuretički i blago laksativno (podstiče stolicu). Listove maslačka pripremite kao salatu i uživajte u ukusnom obroku koji po vitaminskom bogatstvu nadmašuje spanać i paradajz. Zbog visokog sadržaja insulina maslačak se preporučuje dijabetičarima. Listovi maslačka bogati su vitaminima i mineralima pa ih je dobro jesti u salatama
Maslačak (Taraxacum officinale) povoljno deluje na bubrege, žučni mehur, gušteraču, želudac, creva i krv. Smatra se jednim od najsigurnijih i najvažnijih biljnih lekova za jetru. Gorke materije maslačku daju snažno dijuretičko dejstvo.
Zato se listovi maslačka koriste kod zadržavanja vode, bubrežnih smetnji, celulita i gojaznosti. Sadrži i kalijum, koji nadoknađuje količinu tog minerala koji se gubi pojačanim mokrenjem. Korenje deluje dijuretički i blago laksativno (podstiče stolicu). Listove maslačka pripremite kao salatu i uživajte u ukusnom obroku koji po vitaminskom bogatstvu nadmašuje spanać i paradajz. Zbog visokog sadržaja insulina maslačak se preporučuje dijabetičarima. Listovi maslačka bogati su vitaminima i mineralima pa ih je dobro jesti u salatama.
Najbolje ih je brati u proleće pre nego što biljka procveta, jer nakon toga razvija gorak ukus, koji je mnogima neprijatan. Gorčinu možete da izbegnete i ako jedete samo gornje delove listova. Nakon što maslačak procveta, obično krajem leta, pojavljuju se novi mladi listovi, koji se takođe mogu skupljati. Stabljike maslačka najbolje su dok biljka cveta. Retko se koriste kao hrana, ali sok isceđen iz njih može da ukloni bradavice. Austrijska travarka Marija Treben stabljike maslačka preporučuje u borbi protiv hronične upale jetre (pet-šest stabljika na dan) i dijabetesa (deset komada na dan). Takve terapije traju tri nedelje, ali nema naučnih istraživanja koja bi potvrdila njihovu efikasnost.
Da biste dobili korenje, birajte biljke stare dve godine. Najkvalitetnije su one sa nepokošenog tla, gde je zemlja bogata i rodna. U tvrđem tlu koren može biti račvast i pretvrd. Korenje ubrano u proleće je slađe od jesenjeg zbog većeg sadržaja fruktoze, ali treba ga ubrati pre nego što cvetni pupoljci postanu veliki jer crpe hranjivu snagu iz korena. Idealno vreme za sakupljanje korenja je od septembra do februara – tad sadrži najviše inulina, zbog čega mu je i lekovito dejstvo snažnije. Može se jesti sirov, tanko narezan ili pržiti pa upotrebiti za pripremu dodatka za kafu. Od cvetova maslačka prave se vino i sirup, koji može poslužiti kao zamena za med. Cvetove je najbolje upotrebiti istog dana kad ste ih ubrali, ali treba da pazite da nisu prskani hemikalijama. Siguran je i u većim količinama. Čak i trudnice mogu da koriste lišće maslačka. Deci može biti muka ako pojedu previše maslačkovih cvetova, a tu će pomoći čaj od nane. Maslačak bi trebalo da pustite da slobodno raste u bašti, a ne da ga uništavate jer privlači korisne insekte – čak 85 različitih vrsta.
Recepti s maslačkom
1. Čaj od maslačka
Dve kašičice korena i/ili listova maslačka prelijte sa 250 ml vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta i procedite. Ujutro i uveče popijte po šoljicu, najbolje pola sata pre jela. Preporučuje se protiv bubrežnih tegoba, zadržavanja vode, celulita i gojaznosti.
2. Protiv celulita
Pripremite 25 g listova maslačka, 25 g listova koprive, 25 g korena maslačka i 25 g korena čička. Kašičicu korenja prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Dodajte kašičicu lišća, sklonite sa vatre, ostavite da stoji 10 minuta pa procedite. Pijte 2-3 šoljice čaja na dan.
3. Čaj za decu
Pripremite po 25 g listova matičnjaka, listova nane, semena anisa, korena maslačka i korena ehinacee. Posebno pomešajte korenje, posebno ostale sastojke. Kašičicu korenja prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Dodajte ostale sastojke, sklonite sa vatre, ostavite da stoji 10 minuta pa procedite. Pomaže protiv ospica, zaušaka, malih boginja i prehlade. Dajte detetu dve šoljice na dan.
4. Domaći sirup
Pripremite 250 svežih cvetova maslačka, 1,5 l vode, 2 limuna, 2 pomorandže i 1 kg šećera. Cvetove prelijte hladnom vodom, dodajte iseckan limun i pomorandžu pa ostavite da pokriveno stoji na hladnom 24 sata. Procedite. Dodajte šećer, zakuvajte i kuvajte 90 minuta, uz povremeno mešanje, da se stvori gust sirup. Ulijte u tegle i čuvajte na hladnom. Uzimajte po kašičicu pre svakog obroka za regulisanje probave i jačanje apetita.
5. Ulje za negu
Ispunite od pola do dve trećine male tegle cvetovima maslačka. Prelijte ulje preko cvetova do vrha tako da ih potpuno prekrije. Promešajte smesu da izađu mehurići vazduha. Stavite gazu na vrh tegle i pričvrstite je gumicom ili koncem. Ostavite teglu na sunčanom toplom mestu dve nedelje ili dok cvetovi ne postanu smeđi. Nakon toga procedite ulje u sterilizovano tamnu bocu. Čuvajte ulje na hladnom i tamnom.
6. Anemija
Pomešajte jednake delove listova maslačka,koprive i potočarke. Stavite u teglu. Prilikom pripreme čaja kašičicu te mešavine prelijte šoljicom vruće vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte tri šoljice na dan.
7. Holesterol
Za čaj koji postupno smanjuje holesterol potrebna vam je mešavina jednakih delova korena maslačka, čička i đumbira. Kašiku te mešavine prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Nakon toga sklonite s vatre, dodajte kašičicu plodova ili cvetova gloga, ostavite da odstoji još deset minuta i popijte.
8. Sveži sok
Tri šake maslačkova lista i 50 ml vode procedite u sokovniku ili usitnite u električnoj mešalici pa procedite kroz gazu. Čuvajte u frižideru. Uzimajte tri puta na dan po kašičicu. Sveži sok koristan je protiv prolećnog umora, podstiče izlučivanje tečnosti, olakšava artritis i bakterijske plućne bolesti.
9. Povišeni šećer
Pomešajte 30 g korena maslačka, 30 g listova borovnice, 15 g semena komorača i 30 g semena piskavice. Prelijte 1-2 kašičice šoljicom vrele vode i ostavite 10 minuta. Pijte dve do tri šoljice na dan.
10. Kafa od maslačka
Korenje maslačka operite, isecite i ispecite u rerni. Sameljite ga u mlinu za kafu. Pripremajte ga samostalno poput kafe ili kao dodatak kafi.
11. Maslačkovo vino
Pripremite 6 l vode, 20 šolja svežih cvetova maslačka, 2 i 1/2 kg šećera, 2 limuna, 2 pomorandže, 20 g kvasca i malo grožđa. Cvetove prelijte vrelom vodom, poklopite i ostavite da odstoje 24 sata. Ocedite pa dodajte sok i koru limuna i pomorandže (neprskane) pa šećer. Kuvajte 10 minuta, procedite, ohladite i umešajte izmrvljeni kvasac. Ostavite u loncu dok se ne pojave mehurići, ulijte u flaše i začepite zatvaračima od mekog belog papira. Pričekajte nekoliko nedelja da fermentacija prestane, u svaku teglu stavite malo grožđa i zatvorite prokuvanim poklopcem. Vino je pitko nakon šest meseci.
12. Upala jetre
Kod hronične upale jetre treba uzimati 5-6 svežih cvetnih stabljika dnevno u sirovom obliku. Za poremećaje jetre takođe prokuvajte 25 grama listova i istu količinu korena u litri vode pola sata. Popijte jednu šoljicu ovog napitka pre svakog obroka.
13. Stres i glavobolja
Pola kašičice korena maslačka i pola kašičice kore bele vrbe prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Sklonite s vatre, dodajte pola kašičice kamilice i pola kašičice nane, ostavite da odstoji još deset minuta i procedite.
14. Bradavice
Biljnim sokom koji se stvara kad prelomite stabljiku namažite bradavice nekoliko puta na dan. Bradavice bi trebalo da postanu smeđe i nakon mesec dana nestati.
15. Žučni kamenac
Potrebno vam je 40 g korena maslačka, 40 g cikorije i 20 g nane. Sve pomešajte i stavite u teglu. Prilikom pripreme čaja uzmite 3 šoljice mešavine, prelijte litrom proključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 2 sata. Pije se svaka dva sata po jedna velika kašika.
16. Zeleni frape za mršavljenje
Potrebna vam je jedna banana, 300 ml vode, 100 g šumskog voća (svežeg ili zamrznutog), 100 g listova maslačka i kašičica meda prema želji. Sve sastojke stavite u blender i meljite 1-2 minuta. Sok popijte odmah, malim gutljajima. Može poslužiti i kao zamena za jedan obrok.
17. Maslačkov med
Pripremite 500 cvetova maslačka, 4 veća limuna, litru vode i 5 kg šećera. Stavite cvetove u veliku posudu i prelijte hladnom vodom (1 l). Isecite limun na kriške i potopite uz cvetove i ostavite da odstoji 24 sata. Zgnječite cvetove pa dobro procedite. Oceđenu tečnost lagano zagrevajte i dodajte kilogram po kilogram šećera, ali pre nego što se tečnost zagreje. Lagano mešajte i kuvajte dok se ne zgusne.
18. Slatki liker
Pripremite 50 cvetova maslačka, 60 g meda, 1 kg šećera, , litru domaće rakije ili vodke. Maslačak stavite u teglu, prelijte medom (ako je kristalizovan, zagrejte ga da se otopi) i šećerom, prekrijte limunom narezanim na tanke kolutove i prelijte rakijom. Ostavite da stoji na tamnom i toplom mestu dve nedelje pa procedite i sipajte u boce.
19. Čaj od korena
Koren maslačka moćan je lek za jetru i želudac. Šest šoljica čaja od korena maslačka dnevno navodno mogu da izleče hepatitis u roku od dve nedelje. Fitoterapija s ovim čajem leči svakojake tegobe. Preporučuje se kod probavnih tegoba, nedovoljnog lučenja žuči, visokog pritiska i manjka apetita.
20. Za bolji vid
Pomešajte 50 g listova maslačka, 25 g sušenih borovnica i 50 g eufrazije. Kašičicu korena maslačka prelijte šoljicom vode, kuvajte 20 minuta i sklonite s vatre. Dodajte kašičicu ostalog i pustite da odstoji još deset minuta. Ovaj čaj bogat je beta-karotenom I luteinom i podstiče cirkulaciju u području očiju.
Med od maslačka : 120 cvetova maslačka kuvati 15 minuta u 1 litru vode. Procediti i vratiti vodu na šporet dodati 1 kg šećera i kuvati još 20 min do pola sata. Skinuti sa ringle prekriti vlažnom čistom kuhinjskom krpom i ostaviti da se ohladi i formira med. Sipati hladno u tegle. Odličnog je ukusa, zdravo, a savršeno čisti pluća i grlo kod konzumiranja cigareta i prehlade. Može i da se koristi u kozmetičke svrhe za piling usana, lica i tela sa dodatkom soli, mekinja ili projinog(kukuruznog) brašna.
Maslačak – lekovita višenamenska biljka
Kada se pomene maslačak prva asocijacija nam je cvetna livada. Verovatno zbog toga što maslačak možemo pronaći u livadama i parkovima od početka proleća pa sve do jeseni.
Maslačak je jedna od retkih lekovitih biljaka od koje se koriste svi delovi. A uglavnom je zaobilazimo, što je pogrešno.
Za šta se sve koristi maslačak?
Maslačak pospešuje rad bubrega, jetre i želuca. Takođe snižava nivo holesterola, leči kožne bolesti, čireve i ekceme.
Međutim ukoliko imate problem sa kamenom u žuči, maslačak nije definitivno za vas. Ako biste ga konzumirali desiće se da njegovi sastojci pokrenu žučni kamenac.
Od mladog lišća maslačka pravi se salata koja pročišćava krv, a čaj od mladog lišća maslačka se preporučuje kod urinarnih infekcija.
Koren maslačka pospešuje znojenje, vraća snagu i čisti sluzokožu disajnih organa.
Cvetovi maslačka se koriste za spravljanje sirupa koji je delotvoran u lečenju prehlada i bronhitisa.
Kada je najbolje brati maslačak?
Maslačak sadrži kalijum, eterična ulja i mnoge druge supstance koje su neophodne za normalno funkcionisanje organizma. Listovi maslačka sadrže vitamin C i gvožđe.
Listovi maslačka se beru pre nego što biljka počne da cveta. Cvetovi maslačka se beru tokom aprila i maja. A koren maslačka se vadi u rano proleće ili ranu jesen. Koren i listove maslačka treba sušiti u rerni na 40 stepeni ili prirodnim putem na hladnom i prozračnom mestu.
Koren maslačka ima diuretička i laksativna dejstva. Listove maslačka možete koristiti i kao salatu. Mnogi je opravdano nazivaju „vitaminskom bombom“, jer zbog obilja vitamina nadmašuje spanać i paradajz. S obzirom da maslačak sadrži insulin preporučuje se dijabetičarima.
Napravite svež sok od maslačka
Da biste napravili sok od maslačka potrebno je da tek ubrane listove i koren maslačka operete a zatim sameljete. Najbolje da dobijeni sok kombinujete sa mlekom, tako što ćete u čašu mleka dodati 2 kašičice ovog soka. Zasladite medom po želji i popijte. Ovaj napitak je delotvoran za lečenje hemoroida i ublažavanje stomačnih tegoba. Potrebno je da konzumirate 20 dana svakog jutra pre doručka kako biste postigli željeni efekat.
Maslačak kao salata
Kako biste napravili salatu od maslačka potrebno je da listove ove biljke dobro operete i ocedite. Dodajte so i biber, a zatim prelijte mešavinom maslinovog ulja i jabukovog sirćeta u koje ste sitno iseckali beli luk. Sve dobro izmešajte i ostavite da odstoji pola sata pre konzumacije. Listovi maslačka pročišćavaju krvne sudove i bogati su gvožđem i vitaminom C.
Maslačak kao sirup za jačanje organizma
Da biste napravili ovaj sirup potrebno je da u 2l vode prokuvate 2 šoljice cvetova maslačka a zatim procedite. Nakon toga dodajte 1kg meda i sok od 2 limuna. Kuvajte na tihoj vatri uz neprestano mešanje sve dok ne dobijete sirup. Kada se ohladi, dobijeni sirup sipajte u staklenu flašu. Uzimajte ga 2-3 puta dnevno. Zahvaljujući ovom sirupu poboljšaćete imunitet, pročistićete krvne sudove i uspećete da regulišete varenje.
Čaj od maslačka i njegova lekovitost
Čaj od maslačka se često koristi, ali od načina na koji se priprema kao i od dodatnih sastojaka zavisi za koju namenu se koristi. Tako da se u zavisnosti od pripreme može koristiti za izbacivanje vode iz organizma, protiv anemije, protiv upalnih procesa i sl. U nastavku teksta vam donosimo preporuke kako da spremite čaj i pomognete sebi.
Prirodni diuretik – čaj od maslačka
Kašičicu osušenih listova maslačka pomešajte sa kašičicom cvetova maslačka i kašičicom sitno seckanog korena ove biljke. Sve to stavite u posudu, prelijte šoljom ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 20 minuta. Nakon toga procedite čaj, zasladite ga medom i popijte. Kako biste videli pozitivne efekte ovog napitka potrebno je da dnevno pijete 2 do 3 šoljice čaja nekoliko dana. Veoma dobar prirodni diuretik je i čuvarkuća.
Sanirajte prehladu uz pomoć maslačka
Kako biste napravili ovaj čaj koji je delotvoran u lečenju prehlade potrebno vam je 25g korena maslačka i 25g korena ehinacee. Takođe vam je potrebno i 25g listova matičnjaka, 25g listova nane i 25g semena anisa. Sve ove sastojke možete pronaći u biljnoj apoteci ili u prodavnicama zdrave hrane. Važno je da posebno pomešate korenje a posebno sve ostale sastojke.
Korenje prelijte šoljicom vode i kuvajte 20 minuta. Zatim dodajte sve ostale sastojke i sklonite sa vatre da se prohladi 10 minuta. Nakon toga procedite i popijte. Dovoljno je dve šoljice ovog napitka dnevno kako biste se rešili prehlade.
Pobedite anemiju uz pomoć maslačka
Pomešajte jednake delove listova maslačka, potočarke i koprive. Sve to stavite u teglu. Prilikom pripremanja čaja kašičicu ove mešavine prelijte šoljicom vruće vode i ostavite 10 minuta. Zatim procedite i popijte. Dnevni unos ovog čaja bi trebao da bude do 3 šoljice maksimalno.
Maslačak u borbi protiv celulita
Kako biste se rešili celulita pripremite 25g listova maslačka, 25g listova koprive, 25g korena maslačka i 25g korena čička. Svo korenje pomešajte, prelijte šoljicom vode i kuvajte 20 minuta. Nakon toga dodajte unapred pripremljeno lišće maslačka i sklonite sa vatre. Nakon 10 minuta procedite i popijte. Dnevno je dozvoljeno piti 2-3 šoljice ovog čaja.
Regulišite holesterol uz pomoć maslačka
Napravite mešavinu od jednakih delova korena maslačka, čička i đumbira. Kašiku ove mešavine prelijte šoljom vode i kuvajte 20 minuta. Nakon toga sklonite sa vatre i dodajte kašičicu cvetova gloga i ostavite da odstoji još 10 minuta. Zatim procedite i popijte.
Napravite sami ulje od maslačka
Da biste napravili ulje od maslačka potrebno je da malu teglu ispunite do polovine cvetovima maslačka. Preko cvetova sipajte kvalitetno ulje do vrha teglice. Zatim smesu promešajte kako bi izašli mehurići. Teglu prekrijte gazom i pričvrstite gumicom. Važno je da ostavite na sunčanom i toplom mestu okvirno 15 dana. Pokazatelj će vam biti cvetovi koji su poprimili smeđu boju.
Nakon toga procedite ulje i stavite u tamnu staklenu bočicu. Obavezno čuvajte na tamnom i hladnom mestu a koristite po potrebi. Izuzetno je dobro kod reumatskih bolova.
Med od maslačka
U novije vreme sve češće se pominje med od maslačka tako da smo se potrudili da nađemo proveren recept za spravljanje istog. Potrebno je da pripremite 500 cvetova maslačka, 4 veća limuna, 1l vode i 5 kg šećera.
Cvetove stavite u veliku posudu i prelijte sa jednim litrom hladne vode. Limun isecite na kriške i potopite uz cvetove. Ostavite da stoji 24 sata. Nakon toga cvetove dobro izgnječite a zatim procedite. Tako proceđenu tečnost lagano zagrevajte i dodajite postepeno šećer. Šećer morate dodati pre nego se tečnost zagreje. Lagano i neprestano mešajte i kuvajte dok se ne zgusne.
Konzumacija ovog meda se preporučuje za detoksikaciju organizma kao i za smanjenje stresa.
Ovo su samo neke ideje šta se sve može napraviti od maslačka a puno ih je. Svi smo nekako skloniji da zdravlje „kupujemo“ u apoteci umesto da se vratimo prirodi. Da li je u pitanju neznanje, lenjost ili nezainteresovanost nismo uspeli da odgonetnemo.
Ukoliko i vi imate neki recept sa maslačkom podelite ga sa nama, jer svako novo saznanje i iskustvo uvek je na obostranu korist.
MASLAČAK
Latinski naziv i familija : Taraxacum officinale Weber (Asteraceae)
Opis : Biljka je sa mlečnim sokom, listovi su lancetasti, duboko, nepravilno, testerasto usečeni, sakupljeni u prizemnu rozetu. Cvetovi su žuti, papus beo, koren je vretenast, uzduž naboran, sivomrk. Kosmopolitska je vrsta Evroazijskog porekla, raste na mezofilnim livadama, pašnjacima i travnjacima urbanih područja.
Kao lekoviti deo biljke koristi se : Osušen list (Taraxaci folium) i koren (Taraxaci radix)
Hemijski sastav : Gorke supstance, triterpeni, flavonski glikozidi, inulin (do 40% u korenu starijih biljaka u jesen), fitostroli, vitamin A, karotenoidi
Upotreba : Kao gorko sredstvo za podsticanje apetita i lučenja žuči. Podstiče izlučivanje mokraće, olakšava pražnjenje creva. Koristi se kod upale žučne kese, kamena u žuči, poremećaja varenja, mišićnog reumatizma i kao sastojak u preparatima za lečenje virusnog hepatitisa.
Takođe se koristi : Sveži listovi rozete mladog maslačka skupljeni u proleće pre cvetanja biljke koriste se za pripremanje salate, a pržen samleven koren maslačka kao zamena ili dodatak kafi.
Ograničenja u upotrebi : Može izazvati alergijske reakcije kod osetljivih osoba.
Način pripreme i upotrebe čaja : Kafenu kašičicu usitnjenog korena maslačka preliti sa 200 ml hladne vode, zagrejati i pustiti da ključa 5 minuta i ostaviti da stoji 10 minuta a zatim čaj procediti. Piti tri puta dnevno po šolju čaja pre jela.
Kafenu kašiku lista maslačka preliti sa 200 ml ključale vode. Sud poklopiti i ostaviti da stoji 15 min. Procediti i piti 3 puta dnevno po šolju čaja.
MASLAČAK (Taraxacum officinale Web.)
Svakog proleća travnjaci su prošarani žutim cvetovima maslačka koje uskoro zamenjuju vazdušaste lopte sačinjene od kružno raspoređenih sićušnih semenki na tananim nosačima, spremnih da budu oduvane i raznesene vetrom.
Ova svima poznata, korovska biljka, široko rasprostranjena po svim kontinentima, poreklom je iz zapadne Evrope. Zbog svojih lekovitih svojstava uvrštena je u mnoge farmakopeje, a bila je u upotrebi u tradicionalnoj arapskoj medicini i narodnoj medicini starosedelaca Amerike. Maslačak, kao lekovitu biljku, prvi je opisao Hieronimus Bok. To je zeljasta biljka, vretenastog korena sa prizemnim nazubljenim listovima raspoređenim u obliku rozete i cevastom stabljikom na čijem se vrhu nalazi žuta cvetna glavica. Čitava biljka sadrži mlečni sok, emulziju belančevina i smole. Ovakvom obliku listova, maslačak duguje i ime: na francuskom naziv mu je “dents de lion” – lavlji zubi.
Osim belančevina i smole, gorkih sastojaka (germakranolida), polifenola (flavonoida, kumarina), fitosterola, saponina, karotenoida, polisaharida (inulina), holina, maslačak sadrži i mineralne soli kalcijuma, kalijuma, magnezijuma, gvožđa, silicijuma i magnezijuma kao i vitamine A, B, C, D i K.
Sveži listovi ubrani pre cvetanja koriste se kao osvažavajuća prolećna salata, a od svežih cvetova, uz dodatak limuna i šećera, pravi se sirup. Veoma delotvoran je i sok isceđen iz sveže biljke koji se može koristiti tokom perioda vegetacije, dok se u zimskim mesecima preporučuje čaj od korena i nadzemnog dela biljke.
Maslačak se tradicionalno koristi kao diuretuk, stimuliše izlučivanje tečnosti i olakšava rastvaranje taloga u vidu mokraćnog peska čime preventivno deluje protiv stvaranja bubrežnih kamenaca. Poboljšanim izlučivanjem tečnosti poboljšava se i stanje obolelih od reumatizma i gihta. Gorka jedinjenja su odgovorna za podsticanje lučenja žuči i olakšanje pražnjenja žučne bešike što povoljno deluje na varenje masti i proteina i sniženje nivoa holesterola i uree u krvi. Takođe, maslačak povoljno deluje kod problema sa apetitom, poboljšava varenje, ublažava nadimanje i olakšava eliminisanje gasova. Narodna medicina ga preporučuje kao blag laksativ, kao sredstvo za čišćenje krvi, za ublažavane tegoba kod kožnih erupcija, ekcema, akni, bubuljica i kožnih infekcija.
Savremena ispitivanja pokazala su da aktivni sastojci maslačka pokazuju i analgetično delovanje, kao i da povoljno deluju na sniženje nivoa šećera u krvi kod dijabetičara usled stimulisanja funkcije pankreasa.
Gorki sastojci, inulin i polisaharidi prisutni u korenu povoljno deluju na ravnotežu crevne flore. Prisutni polifenoli imaju antioksidativni efekat, a pokazano je i antikancerogeno delovanje u slučaju zloćudnih tumora tkiva jetre, dojke i prostate.
Maslacak nije tesko pronaci na nasim prostorima pa bi zato i vredelo znati njegova lekovita svojstva. Maslacak kao lek prvi put se spominje u zapisima arapskih lekara u desetom i jedanaestom veku. Ova biljka se danas u mnogim krajevima sveta upotrebljava za ishranu i lecenje. Cela biljka je jestiva (koren, stabljika, listovi i cvet), tako da ima puno narodnih recepata na cijem spisku se nalaze neki delovi maslacka.
Koren maslacka se u velikoj meri koristi u Aziji a ova biljke se uzgaja u Indiji kao lek za jetru (disfunkcija jetre, ciroza, hepatitis i slicno). Osim toga maslacak se upotrebljava za lecenje infekcija, virusa, oteklina, zadrzavanje vode u organizmu. Mnoga istrazivanja su pokazala da maslacak stimulise protok zuci i da ima blagi diureticki efekat. Ova biljka prociscava mokracne puteve pa ima blagotvorno dejstvo na besiku i bubrege.
Mnogi savremeni lekari danas preporucuju maslacak za detoksikaciju jetre posebno kod upotrebe sintetickih lekova. Maslacak smanjuje nivo holesterola u krvi, podstice apetit i varenje hrane.
Listovi maslacka sadrze A, C, D i vitamine B kompleksa, zatim gvozdje, magnezijum, cink, kalijum, kalcijum, mangan, bakar… Zbog brojnih hranjivih materija koje u sebi sadrzi, lisce maslacka se obicno preporucuje kao dodatak ishrani za trudnice i zene u postmenopauzi, najcesce u obliku salate. Salata od listova maslacka je ukusnija ukoliko se pravi pre cvetanja biljke jer kasnije listovi mogu dobiti gorak ukus.
Sveze stabljike maslacka mogu cak rastvoriti kamen u zuci, regulisu metabolizam, prociscavaju krv, zeludac. Narodna medicina preporucuje stabljike maslacka kao pomocno sredstvo za lecenje secerne bolesti.
Od svezih cvetova maslacka pravi se sirup ili med protiv kaslja i mast koja se izmedju ostalog upotrebljava za lecenje hemoroida.
Caj od korena maslacka vekovima unazad upotrebljavao se za negu lica i ispiranje ociju.
Biljka maslacak je veoma dragoceni dar prirode, moze se naci na gotovo svim livadama, cveta u aprilu i maju, listovi se beru pre cvetanja biljke, stabljike u vreme cvetanja a koren u prolece i jesen. Posto se zna da je cela biljka jestiva i lekovita u prolece se cela i moze upotrebljavati kao salata.
Maslačak
Sveži listovi maslačka sadrže vitamine A, B i C, takodje sadrži i gvozdje, i to čak više nego spanać. Prepun je kalijumovih soli i sadrži oligoelemente, gorke materije (taraksacin), tanine, a koren je bogat inulinom i to najviše u jesen. Od lekovitih materija sadrži i holin, 17% šećera, malo etarskog ulja.
Lekovita dejstva – gorke materije stimulišu digestivni trakt. Gorka materija, gorki glikozid taraksacin pojačava sekreciju žlezda želuca i poboljšava apetit. Stimulativni efekat se prenosi na ceo digestivni trakt. Lekovite materije maslačka jačaju i peristaltiku creva, što deluje i na funkcionisanje jetre i žuči, i pomaže kod opstipacije. Uravnotežava jetru i efikasan je za smirenje očnih upala, posebno kada se ukapava sveži sok.
Maslačak jača slezinu i pankreas a to se ispoljava na regulaciju nivoa šećera u krvi, posledično dolazi i do regulacije masnoća u telu, holesterola i triglicerida. Tome možemo da zahvalimo holinu u maslačku zbog svog svojstva razlaganja masnoća – lipolitičko dejstvo.
Maslačak je poznat diuretik, time leči bubrege i upale mokraćne besike.
Čaj od maslačka – 2 kafene kašike suvih listova maslačka se prelije šoljom ključale vode i poklopi. Nakon 20 min se procedi i pije toplo. Ako se čaj pravi od korena maslačka, tada se 2 kafene kašike usitnjenog korena stavljaju u hladnu vodu, zagrevaju i skidaju sa vatre posle 2 minuta ključanja. 10 min posle toga čaj se cedi i pije. Piti 2 – 3 šolje dnevno. 🍵