Glog je biljka koja potiče iz porodice ruža, a raste spontano u planinskim područjima. Glog se vekovima primenjivao zbog svojih lekovitih svojstava, toliko da se u antičko doba smatrao svetim – tokom najvažnijih svečanosti, poput venčanja, biljka se koristila za ukrašavanje oltara. Međutim, tokom srednjeg veka glog je bio postavljen u središte glavnog trga, za potrebe raznoraznih obreda.
Danas se cvetovi i bobice gloga najviše koriste u biljnoj medicini i fitoterapiji. Prednosti koje ova biljka nudi su brojne, no glog je ponajviše poznat po svojim svojstvima na kardiovaskularni i sistem za varenje.
Pre nego što pređemo na detalje, uvek preporučujemo da pre uzimanja bilo koje supstance, čak i prirodne, poslušate mišljenje lekara.
Koje su prednosti gloga?
Glog ima različita svojstva, ali glavna se tiču lečenja blagog zatajenja srca, aritmije, lupanja srca i blage arterijske hipertenzije. Stoga, koristi se za lečenje kardiovaskularnih poremećaja, jer ima antihipertenzivna svojstva. Biljka sadrži čiste molekule proantocijanidina, koji omogućuju bolje prodiranje kalcijuma unutar ćelija. To znači da su šanse za dobijanje koronarnog spazma značajno smanjene. Glog sadrži flavonoide, te ima antioksidativna i antikoagulantna svojstva. Konačno, ova biljka se može pohvaliti vrlo korisnim sedativnim delovanjem u anksioznim situacijama.
Svojstva biljnog čaja od gloga
Ispijanje biljnog čaja od gloga može pomoći telu u procesu varenja. Očigledno ova biljka sprečava bolove u stomaku. Stoga, sjajna je za suzbijanje menstrualnih bolova. Ako patite od nesanice ili ste skloni anksioznosti, ovaj napitak može pomoći u smirivanju uma i poboljšanju raspoloženja. Alternativno, glog se može uzimati u kapima.
Koliko dugo glog deluje?
Da bi se primetila jasna poboljšanja, potrebno je redovno konzumirati glog (u obliku kapi ili biljnog čaja) duže vreme. Prvi rezultati se vide već od prvog meseca, sve dok je unos biljke učestao.
Prednosti bez kojih ne možete
Glog je dobar za srce
Biljka štiti srce, snižava krvni pritisak i poboljšava cirkulaciju. Ako bolujete od hipertenzije nervnog porekla, glog je prirodni lek za vas. Tahikardije su smanjene, kao i aritmije, a biljka je sjajna u prevenciji rizika od srčanog udara. Iz tog razloga preporučuje se korišćenje gloga kod starijih pacijenata. Konačno, on blokira slobodne radikale, odgovorne za stvaranje aterosklerotskih plakova koji dovode do moždanog udara i srčanog zastoja.
Može poboljšati kvalitet sna
Verovatno često primećujete da se neprestano okrećete u krevetu, bez mogućnosti da zaspite, ili da ste toliko umorni da ne možete da zaspite. U tim situacijama rešenje bi mogla biti dobra infuzija gloga. Ne zaboravite da ga koristite redovno, kako biste povratili optimalnu ravnotežu u ciklusu spavanja.
Kozmetička svojstva
Glog je sjajan, čak i u kozmetičke svrhe. Biljka se koristi za pripremu astringentnih krema, koje su namenjene osobama sa masnom ili kožom sklonom aknama. Cvetovi i plodovi imaju umirujuća svojstva kada se koriste na upaljenim desnima. Konačno, uz lepu toplu kupku s nekoliko kapi ekstrakta gloga, lako ćete smiriti um i opustiti se.
Glog i teskoba – evo kako smiriti svoj um
Do sada ste shvatili da glog ima umirujuća svojstva, što može napraviti razliku u posebno stresnim trenucima u kojima se osećate teskobnije nego inače. Koliko kapi gloga treba popiti za anksioznost? Nikada se ne sme prekoračiti doza od 30 kapi dnevno.
Čarobna svojstva
U keltskoj tradiciji glog je poznat po tome što je imun na munje: u slučaju oluje, stoga, možete se skloniti upravo ispod njegovih grana! Drugi običaj uključuje prisutnost biljke na kućnom pragu, ili u štalama, kako bi oterala negativnu energiju i dopustila da vladaju sklad i radost. Glog se smatrao čuvarom izvora i svetih voda.
Koje su kontraindikacije gloga?
Ako se prekomerno koristi, glog može izazvati niz nuspojava, uključujući:
- Palpitacije i tahikardiju
- Glavobolju i vrtoglavicu
- Valunge
- Gastrointestinalne poremećaje
U Srbiji se crveni i beli glog viđaju najčešće, a njihovi plodovi koriste. Rastu u Evropi. Mogu se sresti na livadama, šikarama, ivicama šuma, kamenitim planinama.
Crveni glog (Crategus oxyacantha) je granati grm visine do pet metara, prekriven trnovima. Listovi su smešteni na dugačkoj dršci, ovalnog su oblika i imaju tri režnja. Plod je ovalna crvena bobica, na kojoj se nalaze čašični listići, i nosi po par semena. Period sazrevanja je od septembra do oktobra.
Beli glog je drvo visine do osam metara, sa puno trnova. Listovi kao i izdanci su prekriveni dlačicama. Cvetovi su beličasti ali su prašnici crvene boje. Ova vrsta gloga malo kasnije cveta od Crvenog gloga. Plod sadrži samo jedno seme.
*Sastav*: Plod gloga (Crataegi fructus)
*Osobine*: Plod gloga sadrži kardiotonične amine, glukozide, oligomerne procijanidine, flavonoide, tanine, saponine, fosfornu kiselinu, mineralne soli kalijuma, kalcijuma, natrijuma i fruktozu. Aktivni sastojci ploda gloga povoljno deluju na prokrvljenost srčanog mišića, snagu srčane kontrakcije, harmonizovanje srčanog ritma i normalizovanje krvnog pritiska.
*Čaj od ploda gloga*: je prijatan osvežavajući napitak čija se upotreba preporučuje: kod osećaja pritiska i gušenja u predelu srca, u prevenciji povišenog krvnog pritiska kao i kod blažih oblika oslabljenog srca posle preležanih infektivnih bolesti.
*Ograničenja u upotrebi*: Upotreba Čaja od ploda gloga ne preporučuje se tokom trudnoće i dojenja kao ni deci mlađoj od 12 godina.
*Neželjeni efekti*: aktivni sastojci ploda gloga mogu uticati na metabolizam određenih lekova, stoga preporučujemo da se o upotrebi ovog čaja uz redovnu terapiju, posavetujete sa lekarem ili farmaceutom.
*Način pripreme i upotrebe čaja*: Jednu kafenu kašičicu usitnjenog ploda gloga preliti sa 150 ml ključale vode, sud poklopiti, ostaviti da odstoji 15-30 minuta. Procediti i piti tri puta dnevno.