Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Dunja

Ukusna i korisna dunja u sirovom obliku ne samo da nije lako svarljiva, već je čak i štetna za stomak. Ali kuvane ili pečene dunje su ukusne i vole ih mnogi ljudi.

Marmelada od dunje ima mnoga lekovita svojstva, pored toga što je savršena za palačinke. Preporučuje se za bolesti želuca koje su inflamatorne prirode.

Semenke dunje su veoma korisne jer sadrže biološki aktivne supstance. Sadrže puno fruktoze, glukoze, pektinskih jedinjenja, kalijuma, kalcijuma, gvožđa, fosfora, bakra.

Dunja sadrži provitamin A, kao i vitamine C, E, B1, B2, B6, PP. Dunja se ne preporučuje kod zatvora, pleuritisa, kao i osobama koje pevaju, jer u velikim količinama loše utiče na glasne žice.

Kompot od dunje i kuvane dunje u koje su dodat med i jabukovo sirće poboljšavaju varenje. Visok nivo pektinskih jedinjenja u dunji poboljšava stanje stomačnih upala i stomačnih tegoba.

Pečene i kuvane dunje koriste se kao antiemetik (sredstvo protiv povraćanja). Sok od zrelih dunja je antiseptik. Njegova konzumacija je korisna za sve one koji pate od respiratornih bolesti.

Dunja je korisna za cistitis. Zbog korisnih makro i mikroelemenata koje sadrži dunja, ovi plodovi dobro utiču na raspoloženje i teraju tmurne misli.

Astmatični napadi se mogu umanjiti ako se popije napitak od listova dunje. Ipak, pre toga je dobro čuti mišljenje lekara.

Deset listova dunje se prelije jednom šoljom ključale vode i kuvaju se petnaest minuta na pari. Pijte dve supene kašike tri puta dnevno pre jela.

Kod gastritisa pomaže napitak od semena dunje. Deset grama semena se prelije toplom vodom i meša pet minuta. Seme ne treba mleti jer će osloboditi otrovnu supstancu amigdalin, koja dunji daje blagi ukus gorkog badema.

Napitak se procedi i pije po jedna supena kašiku četiri puta dnevno, pola sata posle jela. Ovaj napitak je takođe veoma koristan za opekotine i iritacije kože. Napitkom se mažu obolela mesta najmanje deset puta tokom dana.

Pročitajte više o tome kako da napravite čaj od dunje, kako da sušite dunje i kako da čuvate dunje.

Dunja i njenih 100 korisnih svojstava

Voće jeseni – dunju je stvorila majka priroda ne samo za naše receptore ukusa, već i za naše zdravlje.

Nezavisno od toga kako koristimo ovo voće – sirovo, kuvano, sušeno, dunja zadržava svoja svojstva i korisne efekte na telo.

Na prvom mestu, dunje mogu da održe ceo imuni sistem posebno kada je hladno, poboljšava varenje i respiratorni sistem, a takođe može pomoći u borbi sa aknama.

Sveže dunje su prirodna sredstva za čuvanje jetre od bolesti, ali pomaže i kod pojave psihičkih poremećaja. kod pacijenata sa takvim poteškoćama je dobro da na meniju bude prisutna i dunja.

Dunje i imuni sistem

Još pre 4000 godina su je koristili Rimljani i Grci za jačanje imunog sistema. I naši preci su veoma dobro znali za šta da je koriste – bogate su gvožđem, kalijumom i magnezijumom.

Takođe, ovi jesenji delikatesi obiluju bogatstvom bioaktivnih materija – tanin i pektin i vitamini A, B, C i RR.

Tanin u kombinaciji sa pektinom održava zdravlje sluzokože digestivnog trakta.

Antioksidansi koji se nalaze u dunji su prava pomoć u borbi protiv bolesti raka.

Druga prednost je koncentracija kalijuma, koja se nalazi u voću, ona pomaže u smanjenju krvnog pritiska.

Eksperti dunji pripisuju 100 svojstava među kojima su protivupalno, učvršćujuće, umirujuće, kao analgetik, za iskašljavanje i dr.

Konzumirajući dunju na prazan stomak pomažete jačanju desni, obnovi mineralizacije zuba, uklanjate toksine i umor.

Vitamin C koji se nalazi u soku ovog voća pomaže u borbi protiv prehlade I gripa i usporava proces evolucije mikroelemenata koji ga održavaju.

Preporučuje se jedna čaša soka od dunje svakog dana tokom jednog meseca za one koji pate od umora, imaju problema sa srcem i disanjem.

Elementi pektina u dunji su od suštinskog zančaaja za smanjivanje holesterola.

Semenke dunje i njeni terapeutski efekti

U pomoći semenke dunje su veoma efikasne kod lečenja kašlja, astme, diareje ili krvarenja u materici. Pomaže kod lečenja tuberkuloze u ranom stadijumu, traehitisa, bronhitisa ili angine, pri ćemu se preporučuje korišćenje semenki dunje.

Zbogom anemijo!

Dunja stimuliše apetit i za to se preporučuje u dnevnom meniju dece koja ne vole da jedu da dunja bude u kombinaciji sa medom, šargarepama i jabukama.

Podstiče fizičku snagu.

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: