Redovan unos ribljeg ulja ima pozitivne efekte na čulo vida. Najbitniji sastojak su mu omega-3 masne kiseline koje ga čine jako lekovitim. Riblje ulje rešava problem suvih očiju i sprečava oblik slepila kod starih ljudi, dijabetičara i prevremeno rođenih beba.
Omega-3 masne kiseline su esencijalne nezasićene masne kiseline. Esencijalne, jer organizam ne može da ih sintetiše već se moraju uneti hranom. Nalaze se u masnoj morskoj ribi (losos, tuna, sardine, haringa, skuša, bakalar), u zelenom lisnatom povrću, integralnim žitaricama i orasima. Riba je najbogatija omega-3 masnim kiselinama pa se preporučuje u ishrani. Većina ljudi ne jede dovoljno ribe, pa je neophodno da unos nadoknadi na drugi način, ribljim uljem u obliku granula ili u tečnom stanju.
Redovnom upotrebom ribljeg ulja možemo sačuvati vid. Riblje ulje štiti mrežnjaču tako što sprečava pucanje i krvarenje u zadnjem delu oka, koje može da prouzrokuje makularnu degeneraciju koja je najčešći razlog slepila kod starijih ljudi. Sprečava i oblik slepila, retinopatiju, koja pogađa dijabetičare i prevremeno rođene bebe. Pomaže i u zaštiti od sindroma suvih očiju.
Upotreba ribljeg ulja povoljno utiče na kompletan organizam i poboljšava zdravstveno stanje:
- smanjuje rizik od reumatoidnog artritisa
- ublažava simptome artritisa
- deluje antioksidativno
- podstiče metabolizam kože
- prirodan je lek za kardiovaskularne bolesti
- koristan je dodatak u ishrani dece za bolji razvoj mozga
- normalizuje nivo seratonina i pomaže u lečenju bipolarnog poremećaja i depresije
- preporučuje se u ishrani trudnica
- pomaže pušaćima da ostave cigarete