Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Pirinač - kako se kuva

Iako nije primarna namirnica na kojoj se bazira balkanska kuhinja, pirinač i jela sa pirinčem se sve više zastupljena u našem svakodnevnom životu, pa je kuvanje pirinča postalo sastavni deo i naše kuhinje.

Deluje suviše jednostavno, ali spremanje pirinča itekako može da bude i zahtevno i odlučujuće za mnoga jela. Ukusan gulaš traži rastrerito skuvan pirinač kao prilog, rižoto mora da ima tačno pogođenu konzistenciju i kremastu teksturu, pilav traži mekoću, a kineski specijaliteti su nezamislivi bez njega.

Kako se sprema pirinač koji može da zadovolji sva ova merila?

Kako se kuva pirinač – kuvanje pirinča u samo tri koraka

Za klasičnu pripremu, kuvanje pirinča treba da bude što jednostavnije i brže. Obratite pažnju zapravo na tri koraka – ispiranje ili potapanje, kuvanje i odmaranje nakon kuvanja. 



Priprema pirinča za kuvanje

Spremanje pirinča ne morate ovako počinjati, posebno ako je u pitanju beli pirinač, ali će vam svakako biti bolje skuvan ako ga prethodno ostavite da nabubri u hladnoj vodi. Svakako ga isperite u 2,3 vode, tako će biti manje lepljiv, restresitiji jer se oslobodi suvišnog skroba. Skrob daje kremastu, lepljivu teksturu kakva treba rižotu, a za rasteriti, kuvani pirinač koji je prilog uz jelo, ovog skroba se treba osloboditi ispiranjem.

Kuvanje pirinča – koliko dugo i kako se kuva pirinač

Opšte je pravilo da se pirinač kuva u odnosu 2 šolje vode po jednoj šolji pirinča dugog zrna. Ovo naravno varira u odnosu na vrstu, a zavisi i od toga kako se kuva pirinač. 

Najjednostavnije je da se ova mera uzima kao dovoljna da se skuva, u poklopljenom sudu, taman kada je svu vodu upio. Pirinač dugog zrna se kuva oko 12 minuta al dente- tvrdo.  Pirinač kratkog zrna se kuva kraće i bude više lepljiv.

Treći korak kuvanja pirinča – odmaranje

Poslednji korak deluje najjednostavnije, ali se nestrpljivo često previdi. 

Kada se pirinač skuva ostavi se u poklopljenom sudu, na isključenoj ringli do pola sata da se upari i sasvim skuva. Tako se dobija vazdušast, ravnomerno skuvan pirinač. Treba ipak paziti da se ne vreme skine sa vrele ringle da ne zagori, a opet da ima dovoljno tečnosti koja će ravnomerno isparavati, da ne biste dobili potpuno slepljenu bezličnu masu. 

Uređaj uz koji ćete dobiti najukusniji pirinač – brzo i lako

Da biste pirinač skuvali što brže i bez komplikacije kao što su curenje i skidanje pene oko šerpe tokom kuvanja, a potom odmaranje u šerpi nakon kuvanja, toplo preporučujemo kuvanje pirinča u ekspres loncu. 

Sipate pirinač i vodu u posudu ovog lonca, u odnosu 1: 2, posolite, dodajte kašičicu mešavine začina ili kocku za supu i zatvorite poklopac. Ako je u pitanju beli pirinač, pošto propišti kuvajte 12 min.Po isteku vremena, ostavite da aparat sam ispusti pritisak i otključa poklopac i imaćete savršeno skuvan pirinač, bez muke i specijalne veštine i za duplo kraće vreme.

Kako se kuva basmati pirinč



Basmati pirinač je jedna od najpoznatijih sorti pirinča. Reč „basmati“ potiče od sanskritske reči „vasmati“ što znači „aromatičan“ ili „mirisan“. Duguljastog zrna, vrlo aromatičan i sa blagim ukusom koštunjavog voća, basmati pirinač raste u severnoj Indiji i Pakistanu i uzgaja se uz pomoć tradicionalnih metoda.

  • Koristite pirinač najboljeg kvaliteta iz Pakistana ili Indije ako možete da ga kupite

  • Ispirajte pirinač pod mlazom vode nekoliko minuta. Voda treba da na kraju ostane potpuno čista. Ovo ispiranje dosta pomaže u uklanjanju suvišnog skroba, od kog pirinač tokom kuvanja postane lepljiv

  • Posolite pirinač pre nego što sipate vodu u ekspres lonac. To će poboljšati apsorpciju soli. Nemojte soliti pirinač nakon kuvanja, jer može biti preslan

  • Sipajte ključalu vodu na pirinač – tako imate uvid koliko vode sipate i nećete preterati

Sastojci:

  • 2 šolje basmati pirinča

  • 3 šolje ključale vode

  • So po ukusu

Priprema:

  1. Isperite pirinač. Stavite ga u veću cediljku i ispirajte ga par minuta pod mlazom hladne vode, sve dok ne postane potpuno prozirna.

  2. Po želji potopite pirinač. Sipajte pirinač u veću posudu, prelijte ga hladnom vodom i ostavite da stoji 30-60 minuta. Ovaj korak možete preskočiti, ali dobro je uraditi ovo da bi pirinač bio mekši

  3. Prebacite pirinač u ekspres lonac u kom ćete ga kuvati. Ako ste potapali pirinač u vodu, dobro ga ocedite i prespite u lonac i izmešajte sa solju

  4. Sipajte vrelu vodu preko pirinča. Prokuvajte vodu, izmerite 3 šolje vode i prelijte pirinač

  5. Zatvorite, sačekajte da počne da vri, a zatim kuvajte 5-6 min. Ostavite da se ohladi i onda otvorite.

  6. Neuporedivo je zdraviji kad se jede hladan.



Kako se kuva rižoto – italijanski specijalitet od pirinča

Priprema rižota je često izdignuta na nivo kulinarske veštine,  a zapravo se radi o strpljivom i doslednom mešanju i dodavanju tečnosti kutlaču po kutlaču. Za rižoto priprema potraje od 20 do 40 minuta, pa budite strpljivi jer se isplati.

Kako se kuva rižoto do pravog kremastog jela koje obožavamo? Kao što smo već rekli, kremastu teksturu rižotu daje skrob i zato je ključno da se tečnost dodaje kutlaču, po kutlaču, jer se na taj način skrob oslobađa i ukuvava. Ako svu tečnost dodate odjednom imaćete samo skuvan pirinač i faliće mu ona punoća ukusa koju dobar rižoto ima.

Potrebno je pripremiti dovoljnu količinu bujona – u zavisnosti kakav rižoto pravite, može biti od povrća, mesa, pečuraka, ribe. 

Čak je dobra i supa iz kesice ili kocka za supu, ako ne možete da skuvate bujon. Od velikog je značaja i odabir posuđa u kome pripremate rižoto, da vam se ne bi lepio, zagorevao i da  se ravnomerno zagreva i održava toplotu.

Koristite obavezno duboki tiganj sa nelepljivim premazom, da se pirinač ne bi zalepio. Zagrejte maslinovo ulje, dodajte kašiku putera, propržite glavicu crnog luka sitno isečenog i kada postane staklast, dodajte oko 150g pirinča, začinite solju, biberom. 

Propržite dok pirinač ne počne da se lepi i uz stalno mešanje dodajte kutlaču, dve bujona, da se svako zrno odlepi sa dna tiganja. Mešajte dok se sav bujon ne ukuva i ponovite dosipanje i ceo postupak, dok se sav pirinač ne skuva, u kremastu masu.

Narendajte parmezan,  dodajte još kašiku putera, začine po ukusu i servirajte toplo. Ako želite, pri prženju luka dodajte naseckane pečurke, morske plodove, omiljeno povrće. 

Rižoto traži doslednost pri pripremi, ali daje svu slobodu kombinovanja ukusa i namirnica. Takođe, za dodatnu aromu, sipajte malo belog vina, kada dodajete bujon, pri mešanju i kuvanju. 



Kako se kuva pilav – priprema pirinča za pilav

Pilav je jednostavno domaće jelo, koje se često i lako sprema, zasitno je i izdašno. Možete ga kombinovati sa svim povrćem, a priprema pilava nije ograničena ni vrstom mesa – ukusan je i od piletine, junetine, ćuretine. 

Začine takođe kombinujte po ukusu, od standardnih, bibera, peršuna, do kurkume, aleve paprike, lorbera. 

Bitno je da na ulju propržite luk, dodate iseckano povrće, začine i meso isečeno na jednake komade. Tako propržite da se povrće sjedini, meso porumeni sa svih strana i tada ga nalijete vodom da blago ogrezne. Posle petnaestak minuta, kada se dobije saft, a meso je upola gotovo, dodajte šolju opranog pirinča i ravnomerno ga rasporedite. 

Nalijte sa 2 šolje vode i  ostavite da sve lagano krčka u poklopljenoj šerpi ili zapecite u pekaču u rerni, ako volite da se zapeče. Za tu svrhu je praktično pilav spremati u tiganju kome se skidaju drške, da bi bez presipanja mogao da se ubaci u rernu.

Ne brinite ako vam se čini da je previše tečnosti. Kada je u pitanju pilav priprema u rerni , a i u tiganju na šporetu, on traži dosta tečnosti, jer je pirinač obilno upija dok se kuva. Obično se uzima da na jednu šolju pirinča ide 2,5 do 3 šolje tečnosti. 

Kako se kuva pilav, da li krčkanjem na šporetu ili u rerni, ostaje stvar vašeg ukusa. Ako pripremate pilav u rerni, dobiće onu ukusnu koricu. U tiganju krčkan će, s druge strane, biti kremastiji.



Prijalo bi mi da podelite prijateljima: