Alfa-lipoinska kiselina protiv dijabetesa
Alfa-lipoinska kiselina je univerzalni antioksidans koji se bori sa šećernom bolešću, a istraživanja su potvrdila efikasnost i kod pojedinih oblika raka. Regeneriše periferne nerve
Antioksidansi, a naročito alfa-lipoinska kiselina mogu značajno da pomognu obolelima od dijabetesa i zaštite ih od dodatnih ozbiljnih komplikacija. Ovo u razgovoru za „Život plus” ističe profesor dr Katarina Lalić iz Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije.
Naša sagovornica objašnjava da alfa-lipoinska kiselina štiti ćelije od negativnog uticaja slobodnih radikala, ali i istovremeno pomaže delovanju drugih antioksidanasa, kao što su vitamin C i E, kao i glutation.
– Pomaže i u metabolizmu glukoze, odnosno šećera, poboljšava memoriju, generalno neutrališe slobodne radikale i na taj način štiti druge važne sisteme u organizmu. U značajnoj meri smanjuje oksidaciju lošeg holesterola koji učestvuje u procesu nastanka ateroskleroze. Alfa-lipoinska kiselina ima jedinstvenu osobinu da je rastvorljiva i u mastima i u vodi. Na taj način njen put je u potpunosti olakšan do svake ćelije organizma. Drugi antioksidansi nemaju ovu osobinu, pa je tako vitamin C rastvorljiv samo u vodi, a vitamin E isključivo u mastima.
Kod kojih bolesti se alfa-lipoinska kiselina primenjuje kao terapija?
– Najčešća primena je kod pacijenata sa dijabetesom, a posebno kod obolelih sa komplikacijama na perifernim nervima, odnosno kod dijabetesne polineuropatije. Dosadašnja istraživanja potvrdila su uspeh terapije i kod pacijenata sa drugim neurološkim bolestima, kod pojedinih oblika karcinoma, oboljenja jetre, ateroskleroze, pa čak i kod katarakte i glaukoma. Ipak, ova istraživanja nisu obuhvatila dovoljan broj ispitanika, nema ni dovoljno urađenih studija, pa pozitivni efektni ne mogu da se potvrde sa apsolutnom sigurnošću.
Na koji način pomaže terapija ovim antioksidansom?
– U nastanku većine navedenih bolesti dokazano je da bar jednim delom patološku ulogu imaju slobodni radikali. A suština poboljšanja leži u podizanju odbrambene sposobnosti organizma, i to podizanjem nivoa antioksidansnih supstanci. U tom cilju, alfa lipoinska kiselina predstavlja pravi izbor. Da je tako, u najvećem broju slučajeva do sada je potvrđeno kod pacijenata sa dijabetesnom polineuropatijom, gde je, zbog neregulisanog dijabetesa, došlo do oštećenja omotača perifernih nerava. Upravo kod dijabetesne polineuropatije pokazalo se da alfa-lipoinska kiselina značajno može da pomogne u ublažavanju simptoma i usporavanja daljeg napredovanja bolesti.
Koliki je stepen umanjenosti simptoma?
– Dijabetesna polineuropatija je izuzetno ozbiljna i za pacijenta neprijatna komplikacija. Praćena je bolom u nogama, sa osećajem trnjenja i peckanja. Na kraju mogu da se jave i smetnje u hodu, pa čak i teže neurološke komplikacije. Dosadašnja iskustva su pokazala da se primenom alfa-lipoinske kiseline mogu značajno smanjiti svi navedeni simptomi. Međutim, da bi se postigao željeni efekat neophodno je istovremeno korigovati neregulisani dijabetes i dovesti vrednosti šećera u krvi na zadovoljavajući nivo. Ispitivanja su pokazala da ovaj antioksidans u značajnoj meri regeneriše periferne nerve poboljšavajući stanje njihovog omotača, stradalog upravo zbog visokih vrednosti šećera u krvi. Ukoliko se sa obolelim postupa na pravilan način, a on uradi sve što se od njega očekuje, poboljšanje se ispoljava već nakon dve do tri nedelje. Za brži oporavak daje se suplement alfa-lipoinske kiseline intravenski. Ako se uzimaju kapsule, pozitivan efekat terapije može da se očekuje posle osam nedelja.
Da li je alfa-lipoinska kiselina primarni lek ili se uzima u kombinaciji sa drugom vrstom terapije?
– Kao suplement može da se koristi i u kombinaciji sa drugim specifičnim lekovima, među kojima su, pre svih, lekovi za terapiju neuropatskog bola. A s obzirom na to da alfa-lipoinska kiselina može dovesti do sniženja nivoa šećera u krvi, dijabetičari bi trebalo češće da kontrolišu glikemiju i u dogovoru sa lekarom eventualno da koriguju dozu lekova za dijabetes. Alfa-lipoinska kiselina ima izuzetno malo neželjenih efekata i ispoljava retke interakcije, odnosno međusobno potiranje sa drugim lekovima. Ipak, savetuje se da se pacijenti koji uzimaju veći broj lekova, a pogotovo citostatike, uvek konsultuju sa svojim lekarom oko primene alfa-lipoinske kiseline – zaključuje Katarina Lalić.
ENERGIJA IZ GLUKOZE
Alfa-lipoinska kiselina je sastavni deo svake ćelije ljudskog organizma, naglašava Katarina Lalić.
– U vrlo malim količinama može da se nađe i u pojedinim namirnicama, kao što su spanać, brokoli, grašak, pivski kvasac, mekinje, pirinač. Ovaj antioksidans je neophodan za stvaranje energije iz glukoze koja se nalazi unutar te iste ćelije. Pri proizvodnji energije u složenim metaboličkim procesima stvaraju se i raspadni produkti poznati kao slobodni ili kiseonički radikali. Ovi raspadni produkti mogu da oštete važne sisteme u ćelijama – kaže naša sagovornica.
PREGLED STOPALA
Osobe sa dijabetesom trebalo bi da svakodnevno pregledaju stopala. Lekaru je važno da prijave svaku promenu u vidu crvenila, posekotine ili uboda, koja se pojavila danas, a nije postojala juče. Jer, samo blagovremenim reagovanjem i dobrom preventivom može da se smanji rizik od eventualne amputacije, koja je u ovim slučajevima izuzetno visoka i kreće se oko 85 procenata. Uz to, čak kod svake šeste osobe sa dijabetesom javljaju se čirevi na stopalu, koji su uz nastanak gangrene i posledične amputacije, važni uzroci smrtnosti i invaliditeta.
REDOVNA KONTROLA
Dijabetičari koji redovno kontrolišu nivo šećera u krvi imaju manji rizik i za srčane, kao i druge komplikacije, ustanovili su stručnjaci sa oksfordskog univerziteta. Njihovi zaključci su utemeljeni na desetogodišnjem praćenju 4.209 pacijenata, kojima je dijabetes tip 2 dijagnostikovan neposredno pre početka istraživanja. Intenzivna kontrola ovih pacijenata uslovila je i manji rizik za razvoj poteškoća sa vidom i oštećenjem bubrega, koji su, inače, vrlo česta pojava kod obolelih.
Alfa-lipolinska kiselinaje dodatak ishrani koji ima ulogu moćnog antioksidanta u našem telu. Često se naziva „univerzalni antioksidant“ – učestvuje u borbi protiv slobodnih radikala koji svakodnevno nastaju u našem organizmu.Slobodni radikali su toksične supstance (metabolički otpad) čiji se nastanak vezuje za stres, zagađenost životne sredine, alkohol, cigarete, prerađenu hranu i lekove. Uzročnici su i mnogih bolesti kao što je artritis, kancer, srčani problemi, prerano starenje.
Takođe je poznato da ovaj antioksidant može poboljšati čulo mirisa.
Prednosti alfa lipoinske kiseline
Važne studije su pokazale da je alfa lipoinska kiselina u dijeti osoba koje pate od dijabetesa tipa 2 povećala zdrave nivoe insulina za čak 30%, povećavajući pri tom značajno iskorišćavanje glukoze u krvi
Kod pacijenata sa kataraktom značajno se poboljšala oštrina vida, pošto stimuliše produkciju antioksidanta glutationa i na taj način štiti oči kako se ne bi razvila pomenuta katarakta
Dijabetska neuropatija – naučno je dokazano da alfa lipoinska kiselina redukuje sintome dijabetske neuropatije, u prvom redu bol, utrnutost ekstremiteta. Preporučena doza za pacijente sa pomenutom bolešću je čak i 600 mg 3 puta na dan, smanjujući sintome do čak 50%. U svakom slučaju, savetujte se sa Vašim lekarom ukoliko uzimate ovaj suplement kao terapiju.
Glaukom: bolest koja uzrokuje oštećenje očnog nerva, što čak može dovesti do slepila, bolest koja se veoma raširila u Americi. U jednom istraživanju pacijentima sa statusom glaukoma 1 i 2 davala se doza od 75 mg dva meseca, i rezultati su bili veoma pozitivni, jer je došlo do poboljšanja vizualne funkcije.
Alfa lipoinska kiselina dospeva do mozga i direktno štiti ćelije gde je najviše potrebno, povećava nivoe glutationa štiteći od slobodnih radikala. Istraživanja su pokazala da niski nivoi glutationa u mozgu mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja mozga kao što su: Parkinson, Alchajmer.
Pomaže da se poboljša zdravlje srca povećavajući efikasnost srčanog mišića.
Štiti arterije, kapilare i vene
Alfa lipolinska se smatra najboljim antioksidantom koji štiti jetru, takođe je veoma važna za bolesti kao što su hepatitis C. U Evropi se koristi i u slučajevima trovanja drogama, otrovima, kod pacijenata koji su izloženi zračenju.
Preventivno i terapeutsko dejstvo
Pomaže da se smanji suvoća kože i očiju
Utiče na elastičnost i mekoću kože
Učestvuje u borbi protiv bora
Učestvuje u prevenciji starenja
Protekcija od nastanka kancera
Smanjenje proširenih vena
Smanjenje stresa
Smanjenje otoka nogu
Smanjuje osećaj hladnoće u šakama, stopalima,nosu
Eliminiše iz našeg tela teške metale kao što su živa i olovo
Lipoinska kiselina ima tu sposobnost da učestvuje u proizvodnji energije u telu, kao i u brojnim fiziološkim funkcijama. Zbog ovoga sa pravom možemo reći da je u pitanju suplement sa višestrukim dejstvom. Međutim, o ovom suplementu se dosta malo zna. Zato smatram da on zaslužuje pažnju jednako kao i drugi suplementi. Za početak, ALA ne treba mešati sa linolnom kiselinom (koja se takođe često skraćeno piše ALA) – koja se nalazi u lanenom ulju, orasima i nekim uljima.
Suplement koji zaslužuje pažnju
Lipoinska kiselina je antioksidant koji se prirodno proizvodi u telu, i zbog toga se naziva i „metaboličkim“ antioksidantom. Prvobitno otkrivena u1930-im godinama, par godina nakon njenog otkrića naučnici su sve više pokazivali interes prema alfa-lipoinskoj kiselini kao ozbiljnom suplementu. Kao rezultat studija, lipoinska kiselina je dobila naziv „univerzalni antioksidant“. To je zbog toga što potpomaže dejstvo drugih antioksidanata, poput vitamina C i vitamina E. Antioksidanti pomažu telu u borbi protiv slobodnih radikala, od oksidiranja prevelikog i prebrzog, a slobodni radikali su poznati fiziološki fenomen i nastaju kao rezultat stresa, metaboličkih nusprodukata i fizičke aktivnosti – i stresnog vežbanja. Prevelika količina slobodnih radikala uzrokuje upale, srčana oboljenja i prerano starenje. Jedini način da se uspori ovaj proces je da se osigura da je telu na raspolaganju dovoljno antioksidanata koji su borci protiv štete koja nastaje dejstvom slobodnih radikala.
Univerzalni antioksidant
Za razliku od ostalih antioksidanata koji su rastvoljivi ili u vodi ili u mastima, lipoinska kiselina je rastvorljiva i u vodi i u mastima. Ovo omogućuje da ona bude lako apsorbovana i transportovana kroz ćelijske membrane. Ova unikatna odlika lipoinske kiseline pruža podršku protiv slobodnih radikala kako unutar tako i izvan ćelije, dok ostali antioksidanti pružaju podršku van ćelije a ne unutra, gde se odvija veći deo akcije.
Pomaže telu da iskoristi glukozu
Pored toga što je moćni antioksidant, alfa-lipoinska kiselina pomaže telu da koristi glukozu, tako da je korisna u snižavanju šećera u krvi i u slučajevima dijabetesa. Ovo je takođe od velike važnosti kada su u pitanju sportisti i rekreativci. ALA takođe poseduje i transportne osobine, omogućava bolji transport hranljivih materija do mišića i zbog toga je često u sastavu drugih kompleksnijih suplemenata.
Pomaže u pretvaranju hrane koju unosimo u energiju
Lipoinska kiselina je takođe ko-faktor za neke od važnih enzima odgovornih za pretvaranje hrane koju unosimo u energiju, poznatu kao ATP (adenozin-tri fosfat). ATP je neophodan za obezbeđivanje energije za ćelijske funkcije, i energetski je izvor za mišiće za izrazito kratke,eksplozivne intervale.
Odakle obezbediti ALA?
Iako su naša tela sposobna da sintetišu ALA, i dalje nam je potreban dodatan unos kroz hranu ili kroz suplemente. Najbogatiji izvori alfa-lipoinske kiseline su crveno meso, ostali uključuju spanać, brokoli, kvasac i određeno organsko meso (srce, bubrege).