Aloe vera /Aloe vera/ je tropska biljka iz porodice Asphodelaceae. Može se sresti u oblastima gde je klima suva. Uglavnom raste kao samonikla biljka, ali se može gajiti i kao baštenska i sobna biljka. Ova biljka je karakteristična za neke zemlje Evrope, Afrike, Severne i Južne Amerike. Većina smatra aloju vrstom kaktusa, ali botaničari se ne slažu sa ovim poređenjima.
Ono po čemu se aloja može okarakterisati kao kaktus jesu krupni i sočni listovi. Oni su dugi, oštri i u obliku mača. Imaju male bodlje po sebi. Sadrže tečnost, koja je veoma lekovita. Listovi mogu dostići visinu do 70 cm. Starije biljke imaju više od 12 listova, a težina svakog od njih dostiže do 1.5 kg. Aloja cveta u vidu različitih cvetova, pa se međusobno razlikuju po boji i veličini.
Istorija aloe vere
Aloja je kao biljka čovečanstvu poznata već vekovima unazad. Postoje podaci koji kažu da se ova biljka koristila kao lek još pre 4000 godina. Bila je veoma poznata mnogim drevnim kulturama. Grčki i rimski lekari su je koristili za lečenje pojedinih bolesti.
To, takođe, važi i za Kineze i Indijance. Pored toga što se koristila kao lek, ona se koristila i kao kozmetički proizvod. Prema legendama, egipatske vladarke, Nefertiti i Kleopatra, često su koristile aloju za različite kreme, kako bi održavale svoju savršenu lepotu.
One su bile sigurne da sok biljke čini da njihova koža bude meka, sjajna i glatka. Sve to se zvanično potvrđuje kada 1862. godine Džordž Ebans nailazi na egipatski papirus, na kome su bili ispisani recepti koji uključuju aloe veru i koji su namenjeni nezi kože.
Zbog mnogobrojnih korisnih svojstava koje ova biljka poseduje, ona je kroz vekove menjala nazive. Često su je zvali biljkom besmrtnosti, tihim lekarom, biljka čudo, lek prirode.
Sastav aloe vere
Listovi aloe vere su bogati gelom, koji je izvor važnih vitamina, minerala, aminokiselina, proteina i drugih korisnih materija. Ova biljka sadrži vitamin A, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B6, vitamin B9, vitamin B12, vitamin C i vitamin E. Ona je izvor aloina, acemanona, aglikona, aloina, dihidroksianracena, itd.
Branje aloe vere
Listovi aloe vere se mogu koristiti kao lek nakon što biljka navrši 3 ili 4 godine starosti. Na svakih 6-8 nedelja se mogu brati po 3-4 lista sa jedne biljke. Listovi se seku i peru, pa se zatim spremaju za dalju upotrebu.
Koristi od aloe vere
Aloja spada u najkorisnije biljke, koje se mogu naći i u našem domu. Gel koji se nalazi u listovima ove biljke provereno deluje kod raznih oboljenja. Može se koristiti kako za spoljašnju, tako i za unutrašnju upotrebu.
Veliki broj ispitivanja je pokazao da aloe vera deluje antiupalno, antigljivično, a takođe dezinfikuje i jača ceo organizam. Zato se gel od aloje koristi kod problema sa jetrom, kod dijabetesa, Hašimoto sindroma, tumora, osetljivog želuca, problema sa očima.
Sok od aloje se koristi kod bradavica, psorijaze, akni, iritacija kože, herpesa, ujeda insekata i uboda, peruti, tamnih fleka, opekotina. Blagotvorno deluje i kod cistitisa, cisti i izraslina na jajnicima.
Iskustvo je pokazalo da aloja pozitivno deluje i kod astme, artritisa, visokog krvnog pritiska. Prema lekarima, redovna konzumacija soka od aloje daje dobar tonus organizmu i štiti ga od raznih virusnih infekcija. Konzumacija soka se preporučuje najviše tokom zimskih meseci, jer je organizam tada najviše osetljiv.
Budući da je viševekovna upotreba aloje pokazala neverovatne rezultate i korisi, ona danas ima široku upotrebu u proizvodnji raznih lekova, kao i kozmetičkih proizvoda.
U prodavnicama se mogu nći razni dodaci ishrani, sokovi sa voćnim ukusima, čajevi i tinkture, koje sadrže korisne materije aloje. Poznate su još i maske, šamponi, balzami, serumi, koji čine kosu mekom, zdravom, sjajnom. Kreme i losioni sa aloe verom neguju kožu i čine je glatkom i sjajnom.
Narodna medicina i aloe vera
U narodnoj medicini postoje različiti recepti sa aloe verom. Na primer, u ruskoj narodnoj medicini postoje recepti sa ovom biljkom koji su namenjeni za lečenje gripa, glavobolje, astme, visokog krvnog pritiska, bolesti debelog creva, gihta, problema sa srcem i bubrezima, tuberkoloze.
Da biste napravili jedan od recepata sa aloe verom, potrebno je da imate biljku koja je stara 3-4 godine. Od nje treba uzeti listove, čija je težina oko 300 grama. Sveža biljka se opere, izgnječi i pomeša sa 250 g cikorije, 400 g meda, 700 g domaćeg crnog vina i 500 ml čistog alkohola. Sve sastojke stavite u staklenu posudu, zatim je dobro zatvorite i stavite na tamno i hladno mesto.
Potrebno je da smesa odstoji 5 dana. Dobijena tečnost se procedi i od nje se prvih 5 dana uzima po jedna kašičica triput dnevno /60 minuta pre obroka/. Sledećih 2 dana se uzima po 1 kašičica jednom dnevno pre obroka. Ova smesa se koristi najviše 2 meseca.
Već smo rekli da se sveži gel od aloje koristi za uklanjanje nesavršenosti na koži, gde spadaju i fleke, akne i iritacije. Dovoljno je da u sveže ceđenu tečnost iz listova ove biljke umočite tampon i da pomoću njega nanesete sok po licu. Za još bolji efekat možete dodati po jednu kap bademovog ulja i ulja čajevca.
Od aloje se mogu praviti i kapi za uši. Potrebno je da jedan razvijeni list biljke, koja je stara 3-4 godine, isečete parče veličine 2 cm. Od njega treba da iscedite 2 kapi i da ih blago zagrejete. Zatim u smesu umočite štapić za uši i stavite u uvo koje vas boli.
Štetnost aloe vere
Bez obtira što je aloja biljka koja ima bezbroj koristi za ljudsko telo, nije poreporučljivo da se lečite njome bez prethodne konsultacije sa lekarom. Razlog tome jeste što sok od nje ponekad može imati i negativan uticaj.
Kada se koristi za unutrašnju upotrebu, ova biljka pomaže detoksikaciji. To, sa svoje strane, može biti propraćeno kolikama, nadutošću i bolovima u želucu. Zato se ne preporučuje trudnicama i dojiljama.
Obratite pažnju i na činjenicu da konzumacija ove biljke može izazvati pobačaj ili da pogorša upalne procese u reproduktivnom sistemu, kao i u mokraćnim kanalima.
Za šta je korisna Aloe Vera?
Aloe vera je biljka koja pripada porodici Asfodelovama. Ona je dobro poznata ljudima koji su ljubitelji biljne medicine sa svojim brojnim blagotvornim svojstvima i terapeutskim efektima. Listovi aloe vere se sastoje od tri sloja:
– Prvi sloj čine aktivna jedinjenja koja imaju mnogo blagotvornih efekata i nalaze se u unutrašnjem sloju – bistrom aloe vera gelu, koji se sastoji od 99% vode.
U ovom sloju je pronađeno više od 200 korisnih sastojaka, od kojih su neki vitamini i minerali, enzimi, aminokiseline, polisaharidi, masne kiseline. Još pre 5.000 godina ljudi su koristili aloe vera gel kao terapeutsko sredstvo.
Zašto je aloe vera tako korisna
Svi delovi aloe vere mogu se koristiti u različite svrhe i na potpuno različite načine, u zavisnosti od težine i vrste bolesti. Aloe vera se koristi kao lek koji se primenjuje na rane i opekotine ili se uzima interno kao gel, sok, dodaje se zdravim salatama, šejkovima, detoks napitcima, vodi od krastavca i u obliku dodataka ishrani. U mnogim slučajevima se gel ili ekstrakt ove biljke koristi kao dodatak nekoj kozmetici za kožu. A evo i najvažnijih koristi aloe vere:
– Dobar izvor aminokiselina i masnih kiselina. Aminokiseline su važan gradivni blok proteina. Našem telu je potrebno 20 vrsta aminokiselina, od kojih su 8 veoma važne i nazivaju se esencijalnim. Aloe vera sadrži između 18 i 20 aminokiselina, uključujući svih 8 esencijalnih masnih kiselina.
– Aloe vera ima prilično dobru količinu masnih kiselina. Sve masne kiseline sadržane u aloe veri mnogo pomažu u ublažavanju simptoma alergije i stomačnih tegoba. Ostale masne kiseline sadržane u aloe veri su linolna, miristinska, kaprilna, oleinska, palmitinska i stearinska;
– Sadrži veliku količinu vitamina i minerala. Ova biljka sadrži vitamine A, C, B1, B2, B3, B4, B6, E, folnu kiselinu. Između ostalog, aloe vera je jedna od retkih biljaka koja sadrži vitamin B12. Minerali sadržani u aloe veri su kalcijum, natrijum, magnezijum, gvožđe, cink, selen, kalijum, bakar, hrom, mangan. Ovi korisni sastojci aloe vere mogu da leče opekotine prvog stepena, štite od oštećenja uzrokovanih radioaktivnim zračenjem, jačaju imuni sistem, poboljšavaju funkciju creva i bore se protiv virusa i bakterija.
– Jača imuni sistem. Polisaharidi sadržani u soku aloe vere pomažu makrofagima – ovo su tipovi ćelija u imunološkom sistemu koje pomažu u borbi protiv virusa. Biljka značajno poboljšava aktivnost imunog sistema, što je posledica visokog nivoa antioksidanata u njoj, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala.
– Poboljšava varenje i funkciju želuca i creva. Loše varenje može biti posledica mnogih bolesti. Ako sistem za varenje dobro funkcioniše, to je ključ za bolje zdravlje. Aloe vera ima sposobnost da smiruje i čisti sistem za varenje, poboljšavajući njegov rad. Takođe pomaže protiv problema kao što su sindrom iritabilnog creva i refluks kiseline. Takođe smanjuje količinu patogenih bakterija u crevima i pomaže u balansiranju korisne crevne mikroflore.
– Čini kožu zdravom i lepom. Blagotvorno dejstvo aloe je jedan od njenih najpoznatijih kvaliteta. Zbog činjenice da sadrži veliku količinu vode i to pomaže u obnavljanju kolagena u koži. Činjenica da sadrži veliku količinu vode pomaže u hidrataciji kože, vlaži je i podmlađuje.
– Aloe vera takođe ima analgetički efekat na povrede. Kada uklonite stabljiku aloe vere, stavite je u frižider da odstoji. Zatim se nanosi na opečenu kožu – odmah umiruje.
– Pomaže u detoksikaciji organizma. Aloe vera gel je biljna hrana koja podseća na žele, na isti način kao i alge i čia semenke. Pomaže u kretanju toksina kroz crevni trakt, smanjuje apsorpciju i pomaže da se eliminišu kroz debelo crevo. Ovo pomaže da uklonimo sav otpad iz našeg tela i da ga efikasnije pročistimo.
Da biste iskoristili lekovita svojstva biljke, pročitajte više o:
– čaj od Aloe Vere;
– gajenje Aloe Vere;