Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Beli luk

Osim što daje poseban ukus mnogim jelima, beli luk takođe nudi neke neverovatno zdrave prednosti kada se jede.

Beli luk sadrži moćna jedinjenja na biljnoj bazi, fitokemikalije, koja su povezana sa brojnim zaštitnim zdravstvenim prednostima kada su uključeni u ishranu.

Prema rečima Ejmi Satrazemis, sertifikovanom sportskom nutricionisti i registrovanom dijetetičaru, „zbog tih jedinjenja, beli luk se takođe koristio kao vid prirodne medicine kroz istoriju u različitim kulturama“.

Džoš Šlotman, sertifikovani lični trener i nutricionista, dodaje da beli luk pomaže u borbi protiv bolesti, u borbi protiv upala, pa čak i u zarastanju rana.

“Koristio se u tradicionalnoj medicini vekovima kao antibiotik, antifungalni i antiinflamatorni agens”, kaže on.

Lekovita svojstva koja beli luk ima na naše zdravlje su zaista neverovatna, a ovo su samo neka od njih:

Beli luk je pun hranljivih materija

Beli luk obezbeđuje impresivan broj i količinu hranljivih materija u odnosu na nizak broj kalorija, što ga čini hranljivim sastojkom.

Konzumiranjem belog luka počastićete svoje telo nekim ključnim hranljivim sastojcima kao što su mangan, vitamin B6, cink, sumpor, gvožđe, vitamin C, kalijum, kalcijum, magnezijum, selen i još mnogo toga.

Pomaže u smanjenju rizika od srčanih oboljenja

Značajna istraživanja su otkrila da beli luk ima ulogu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti poput srčanog i moždanog udara, on zapravo snižava visok krvni pritisak i reguliše nivo holesterola, uključujući snižavanje LDL, ili “lošeg” holesterola.

On sadrži alicin, na primer, kardioprotektivno jedinjenje koje sadrži sumpor, koje se oslobađa kada se sirovi beli luk žvače, secka ili izgnječi, i odgovorno je za prepoznatljivu aromu i ukus belog luka.

Pored brojnih drugih lekovitih svojstava, efekti alicina na smanjenje holesterola i krvnog pritiska su korisni za kardiovaskularni sistem.

Snažan je antioksidans

Dok govorimo o prevenciji bolesti, beli luk takođe pomaže u odbrani od slobodnih radikala, smanjenju oksidativnog stresa i borbi protiv sistemske upale.

Beli luk je bogat antioksidansima poput polifenola i flavonoida, u stvari, otkriveno je da beli luk sadrži više od 20 polifenolnih jedinjenja.

Hrana bogata antioksidansima može da pomogne u zaštiti vaših ćelija od oštećenja slobodnih radikala, što zauzvrat može da smanjiti rizik od bolesti povezanih sa hroničnim stresom i upalom: karcinom, bolesti srca, dijabetes, Alchajmerova bolest i još mnogo toga.

Ima antifungalna i antibakterijska svojstva

Novije naučno interesovanje za antimikrobne moći belog luka otkrilo je njegov potencijal da zaštiti od virusa, bakterija i gljivica, velikim delom zahvaljujući alicinu.

Istraživači su pretpostavili da određena jedinjenja iz belog luka deluju na sprečavanje štetnih spoljašnjih mikroorganizama da napadaju zdrave ćelije, kao i da ometaju njihovu sposobnost rasta.

Podstiče vaš imunski sistem

Pored toga što otežava hvatanje patogena, beli luk takođe može da pomogne tako što će da ojača vaš imunski sistem da bi mogao da se bori protiv njih pojačavanjem odgovora belih krvnih zrnaca.

Poznato je da sadržaj sumpora u belom luku pojačava naš imunski odgovor. Jedan naučni pregled koji je proučavao efekte ekstrakta starog belog luka na imunski sistem pokazao je povećanu aktivnost imunskih ćelija kod učesnika koji su konzumirali određenu dozu ekstrakta starog belog luka tokom 90 dana u poređenju sa placebo grupom.

Zaključeno je da ekstrakt starog belog luka može da “pojača funkciju imunskih ćelija i i da može  delimično da bude odgovoran za smanjenu težinu prijavljenih prehlada i gripa”.

Beli luk ima obećavajuća antikancerogena svojstva  

Iako je u toku više istraživanja kako bi se u potpunosti razumela specifična antikancerogena aktivnost belog luka, mnoge studije ukazuje na to da konzumiranje belog luka može da pomogne u zaštiti od karcinoma i da nekoliko njegovih bioaktivnih molekula ubija ili inhibira rast kanceroznih ćelija.

Studija iz 2018. objavljena u časopisu “Nutrients” primetila je da “domaći ekstrakt belog luka ima aktivnosti protiv karcinoma i “in vitro” i “in vivo””.

Crni i beli luk smanjuju rizik od raka dojke

Rezultati najnovijeg naučnog istraživanja su pokazali da konzumiranje crnog i belog luka može da smanji rizik od nastanka raka dojke.

Grupa profesora sa Univerziteta Bafalo i Univerziteta u Portoriku sprovela je istraživanje o povezanosti upotrebe crnog i belog luka i obolevanja od raka dojke. Na kraju opsežne studije došli su do vrlo važnih rezultata koji su pokazali da konzumiranje crnog i belog luka mogu da smanje rizik od raka dojke za čak 67 posto.

Istraživač Gauri Desai je novinarima rekla da su u ovom slučaju poseban fokus stavili na Portoriko jer su primetili da ima nisku stopu raka dojke.

„Portoriko ima niži procenat obolelih od karcinoma dojke u poređenju sa Sjedinjenim Američkim Državama, zbog čega je bilo bitno istražiti tamošnje stanovništvo“, rekla je Desai.

Objasnila je da su došli do saznanja da žene u Portoriku jedu mnogo više crnog i belog luka, od običnih jela pa do specijalnih jela od pirinča i graška.

Dosadašnja istraživanja su takođe pokazala da luk ima značajan efekat u prevenciji raka zbog svojih antioksidantskih i enzimskih svojstava. U istraživanju je učestvovalo 314 žena u starosne dobi između 30 i 79 godina koje su imale karcinom dojke između 2008. i 2014. godine, kao i kontrolna grupa koja se sastojala od 346 učesnica koje nikada nisu bolovale od karcinoma.

One su odgovarale na pitanja iz upitnika, otkrivajući svoje prehrambene navike, uključujući učestalost konzumiranja crnog i belog luka. „Kod žena koje su konzumirale beli luk i luk više od jedanput dnevno, zabeleženo je smanjenje rizika od raka dojke za 67 odsto u odnosu na one koje ih nikada konzumirale“, rekla je Desai.

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: