Žuta boranija, kao i njena rođaka zelene boje, sigurno ne spada u vrh omiljenih namirnica koje donosimo sa pijace, posebno deci. Međutim, na novije trendove ishrane koji sve više diktiraju upotrebu povrća, nadovezuju se i preporuke o hrani koja je zbog sadržaja antioksidanata važna u prevenciji malignih bolesti.
Žuta boranija je bogatstvo likopena, poznatog karotenoida
Upravo u ovoj priči, boranija, i to obe vrste – i zelena i žuta, dobija sve zapaženije, ali i potpuno zasluženo mesto.
– Žuta boja u voću i povrću znači prisustvo karotenoida, a njihovo najveća korist je antioksidativno dejstvo. Uloga im je da naše ćelije štite od štetnog efekta slobodnih radikala. Svaki od njih deluje na različita tkiva u organizmu. Karotenoidi baš zbog toga imaju i preventivna svojstva – utiču na ograničavanje rasta malignih ćelija. Recimo, istraživanja kažu da likopen ima veliki potencijal u prevenciji raka želuca i drugih malignih bolesti digestivnog trakta, a da je žuta boranija šampion kao antikancersko povrće.
Boranija ima nizak glikemijski indeks, a žuta boranija je pravi predstavnik probiotskog povrća
Prema studijama Central food Laboratory, boranija spada u namirnice sa dokazanim uticajem na sprečavanje hipoglikemije kod osoba sa dijebetesom. Glikemijski indeks (GI) boranije je 15. Spada u namirnice niskog glikemijskog indeksa.
Boranija takođe sadrži veliku količinu folata koji je izuzetno značajan u trudnoći za normalan razvoj i zdravlje fetusa. Studije kažu da konzumiranje boranije smanjuje rizike od kardiovaskularnih bolesti i anemije. Sadrži čak dva puta više gvožđa od spanaća. Konačno, kao probiotsko povrće, važno je u prevenciji karcinoma debelog creva.
Žuta boranija je rezervoar antioksidanata
Ako žutu boraniju jedemo dva puta nedeljno, u organizam ćemo uneti veliku količinu hranljivih sastojaka i supstanci koje su nam potrebne kako bi se organizam uspešno branio od ataka malignih ćelija.
– Naša ishrana je inače siromašna antioksidantima, a treba ih unositi svakodnevno. Treba ih pametno kombinovati. Antioksidanti se nalaze u grašku, boraniji, pasulju i što treba posebno naglašavati, u voću. Dobra kombinacija povrća i voća koje bi trebalo da bude sastavni deo svakog obroka (šljive, borovnice, ribizle, jabuka, kajsija, banana…), daće nam neophodne antioksidante.
Domaćice treba što više da koriste žutu boraniju, jer je pored svih koristi, i laka i brza za pripremu. Pripremite je kao salatu ili kao prilog glavnom jelu, umesto nečega na šta ste navikli.
U svetu povrća, boraniju možemo smatrati čudom zbog toliko koristi za zdravlje.
Brza priprema, ukusno jelo i maksimum korisnih svojstava