Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Brancin

Brancin /Morone labrax/, drugačije nazvan i morski vuk, je morska riba grabljivica uskog i duguljastog tela srebrne boje. Leđni deo ove ribe je tamnozelene boje, stomak je beo, a sa strane preovladava srebrna boja. Na škrgama ima po dve bodlje i po jednu tamnu mrlju. Usta brancina su velika sa oštrim zubima. Maksimalna težina brancina može biti 12 kg, a maksimalna dužina – 90 cm.

Brancina najviše ima u Atlantskom okeanu i Sredozemnom moru, a retko se može naći u Crnom moru. Brancin je jedna od najvećih riba u Crnom moru, ali i jedna od najređih. Kreće se gotovo uvek samostalno ili ponekad u grupi. Brancin se razmnožava u proleće ili leto u moru ili donjim tokovima reka.

Brancin je jedna od najukusnijih morskih riba. Meso mu nije mnogo masno i čvrsto. Meso divljeg brancina je čvršće i zato je više stegnuto i ukusnije. Brancin koji je odgajan na nekoj farmi je deblji, ali bez naročite arome i ukusa.

Prvi put se brancin pojavljuje u američkim prodavnicama pod nazivom branzino, a na meniju u američkim restoranima ga ima nešto manje od decenije, kada u stvari postaje popularan i u Evropi.

Sastav brancina

100 g svežeg brancina sadrži 125 kalorija, 24 g proteina, 54 mg holesterola, 0.7 zasićeih masti, 2.6 g masti, 0.4 g omega-3 masnih kiselina.

Odabir i čuvanje brancina

Nežno i sočno meso brancina ima jaku aromu i ukus. U našim prodavnicama se običo prodaje ceo i zamrznut. Kada kupujete ceo brancin, on obavezno treba da bude na ledu. Kao i kod ostalih vrsta ribe, tako i kod brancina, oči ne smeju da budu mutne, već sveže i jarke.

Birajte očišćenu ribu, jer ova riba ima mnogo krljušti i teško se uklanjaju, a treba da budu uvek dobro očišćene pre kuvanja. Ako kupujete filete ili kotlete brancina, onda izbegavajte one bez kože, jer se onda teško može utvrditi da li je to stvarno brancin ili ne.

Priprema brancina

Svež brancin se može kuvati na pari, peći na roštilju ili u foliji. Brancin je riba sa veoma ukusnom kožom, koju čak i ne morate čistiti, jer kada se prži ili peče, postaje veoma hrskava.

Pre termičke obrade dobro operite ribu hladnom vodom. Uverite se da su oči i škrge u potpunosti uklonjene, jer riba se nekad i ne očisti lepo, pa je potrebno dodatno čišćenje. Škrge daju neprijatan gorak ukus, pa ih zato obavezno treba ukloniti. Manji primerci ove ribe se mogu lako peći na ploči ili u tiganju.

Kosti brancina se najbolje uklanjaju nakon termičke obrade, jer meso nema u sebi mnogo masti, pa se ne raspada tokom spremanja. Južnoevropske kuhinje preferiraju spremanje brancina sa belim lukom, a prema tradicionalnom francuskom receptu se brancin sprema sa mirođijom.

Predstavićemo vam jedan lak i klasičan recept kako pripremiti pečenog brancina.

Potrebni sastojci: 2 komada brancina, sok i kora od limuna, 50 ml maslinovog ulja, 3 čena belog luka, majčina dušica, biber i so.

Način pripreme: Ribu očistite i operite. Posolite je spolja i iznutra. U maloj činiji pomešajte sok od limuna, maslinovo ulje, koru limuna, beli luk, biber. Pasirajte dok ne dobijete homogenu smesu, tj. sos.

Ribu stavite na veliko parče foliju i pre nego što zavijete skroz, preko prelijte dobijeni sos. Stavite majčinu dušicu i dobro zavijte foliju, kako se sos ne bi izlio. Pecite oko 30 minuta u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni. Poslužite ga sa garnirom.

Brancin se lepo kombinuje sa razim mediteranskim začinima i garnirima – beli luk, maslinovo ulje, paradajz i sos od paradajza, majčina dušica, crvena paprika. Orijentalni začini koji se lepo slažu uz ovu ribu su đumbir, susam i čili.

Ukus brancina se lepo slaže i uz belo vino, pivo i uz sva alkoholna pića sa aromom anisa. Prava klaiska je da se dobro slaže uz ohlađeni rizling.

Koristi od brancina

Brancin, kao i većina vrsta riba, veoma je koristan za zdravlje. Sadrži nezamenljive omega – 3 masne kiseline, koje štite od niza ozbiljnih oboljenja i koje imaju pozitivna dejstva na zdravlje čoveka.

Brancin ima nizak sadržaj masti, pa ga to čini namirnicom koja može biti uključena u dijetetsku ishranu. Konzumacija ribe makar jednom nedeljno može smanjiti rizik od zapušenja krvnih sudova, a samim tim se na taj način smanjuje i rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

Kako se čisti brancin?

Jedna od najukusnijih riba je brancin. Sreće se u Sredozemnom moru i Atlantskom okeanu. Riba ima ukusno meso, ali nije masno.

Da biste bili sigurni da brancin svež, gledajte oči ribe. One treba da izgeldaju sveže. Ako su oči mutne, to znači da riba nije sveža. Brancin treba da se čuva na suvom ledu.

Čišćenje brancina ima svoje cake. Pravilno čišćenje brancina garantuje i njegov dobar ukus. Prvu se sklanja rep ribe i glava. Ako ga pečete na roštilju i imate dovoljno mesta, možete ostaviti glavu. Ova riba ima mnogo krljušti i teško se čisti. možete i potražiti očišćen brancin.

Drugi veoma važan korak kod čišćenja brancina jeste odstranjivanje škrga. Proverite da li su uklonjene pre nego što ga kuvate. Ako ne uklonite škrge, riba će imati gorak ukus kada je skuvate.

Brancin iziskuje perfektno čišćenje unutrašnjosti pre nego što ga skuvate. Ako makar i mali deo unutrašnjosti ribe ostavite neočišćen, ponovo rizikujete da riba dobije gorak ukus kada se spremi.

Pre nego što skuvate brancin, dobro bi bilo da ga posolite i da ga ostavite na nekoliko sati. Iskusni kuvari savetuju da pre nego što zasolite ribu ne očistite krljušt. Ona ima ulogu folije i ne dozvoljava da so u potpunosti pronikne u ribu.

Tako će ona biti umereno slana i mnogo ukusnija. Kada vidite da je dovoljno stajala u soli, temeljno i veoma pažljivo očistite krljušt. Ona je male veličine i mnogobrojna, ali sve se uradi sa strepljnjem.

Grci smatraju da je koža brancina veoma ukusna. Jedan od najukusnijih i omiljenih načina priperme brancina je na roštilju sa limunom. Prženi brancin je takođe veoma ukusan sa hrskavom i prelepom kožicom.

Ovu ribu možete pohovati ili ispeći u foliji. Brancin ribu možete spremiti i na pari, ukoliko želite zdravo da se hranite.

Zašto treba češće jesti brancina?

Morska hrana je izuzetno korisna za zdravlje i to je svima poznato. Riba je popularno jelo na našem stolu, a vrsta je toliko mnogo, da izbor može zadovoljiti bilo koji zdravstveni ili kulinarski zahtev.

Gde je u ovoj ogromnoj raznovrsnosti ukusne i zdrave hrane riba brancin, po čemu je poznat i koje su njegove koristi?

Meso brancina sadrži sve hranljive materije potrebne za normalno funkcionisanje organizma. Ovo ne čudi s obzirom da on ima fosfor, magnezijum, jod, hrom, kalcijum, cink, bakar, sumpor, kobalt, hlor, gvožđe, mangan i kalcijum u svom sastavu.

Proteini u 100 grama brancina su 18, 2 grama, masti 3, 4 grama i ne sadrži ugljene hidrate. Kalorije su veoma niske, a vitamini zauzvrat predstavljaju značajnu raznovrsnost.

Korisne supstance su dopunjene omega-3 masnim kiselinama, taurinom i mielinom.

Zahvaljujući omega-3 masnim kiselinama, metabolizam se može savršeno izbalansirati, očuvati nervni i kardiovaskularni sistem, te smanjiti nivo holesterola u krvi.

Taurin će se pobrinuti za rast ćelija, a vitamin B12 blagotvorno deluje na sintezu DNK u telu.

Konzumacija brancina će podržati zdravlje kože i kose i smiriti nervni sistem.

Nema kontraindikacija za konzumaciju ove ribe, pogodna je za trudnice, starije osobe i decu. Pojedinačna netrpeljivost prema jelima od ribe ili neka alergija na ribu jedini je razlog da se ne jede ova fina riba.

Ne treba zanemariti ni kulinarske prednosti brancina. Morate znati da je ovo jedan od najukusnijih morskih plodova. Čvrsto meso ribe je umereno masno. Divlja riba ulovljena direktno iz mora je deblja, ali i ukusnija.

Mogućnosti pripreme brancina su izuzetno različite. Riba se može kuvati na pari, a može se pripremiti i brancin na roštilju. Koža ove vrste ribe je takođe veoma ukusna i ne treba je skidati tokom pečenja, jer postaje jako hrskava.

Pogodni začini za brancin su beli luk, mirođija, majčina dušica, đumbir, maslinovo ulje i svi tipični začini za mediteransku kuhinju

Korisni brancin je pogodan za bilo koju vrstu dijete.

Recepti sa brancinom su bezbrojni, ali morate probati:

– brancin sa krompirom;

– čorbu od brancina;

– brancin u rerni.

Odgovarajući začini za začinjavanje brancina

Riba brancin spada u ređe i skupe ribe na trpezi, s obzirom na to da je komercijalni ulov ove ribe sada značajno ograničen. Međutim, vredi probati zanimljiv ukus mesa brancina koje sadrži gotovo sve hranljive materije koje su potrebne ljudskom telu kako bi pravilno funkcionisalo.

Dragoceni mikroelementi, vitamini, nezasićene masne kiseline koje održavaju gotovo sve organe i sisteme u dobroj kondiciji nalate se u stegnutom belom mesu koje se smatra jednim od najukusnijih ribljih delikatesa.

Može da se kupi svež brancin u trgovinskoj mreži. On je usoljen ili dimljen i sa njime mogu da se pripreme raznovrsna riblja jela. Sušenje, prženje, kuvanje, pečenje i dimljenje – riba dovoljava svakakve kulinarske obrade. Za svaku od njih su potrebni odgovarajući začini za brancina koji će istaknuti i obogatiti prirodan prijatan ukus ribe.

Mirođija je začin bez kog riba brancin ne može da pokaže sav svoj šarm ukusa. Zajedno sa peršunom ona je nezamenjivi aromatični heroj u kuvanju brancina.

Tako začinjenog ga poslužuju francuski kuvari. Kod nas i u mediteranskoj kuhinji češće može da bude ponuđen u društvu belog luka.

Brancin može veoma dobro da se začini zelenim začinima, pre svega onim koji su karakteristični za kuhinje oko mediteranskog mora – origano, selen, majčina dušica. Povrće na pari je odličan garnirung uz ribu.

Naravno, brancin kao i svaka riba ne može bez klasičnih začina – morska so, crni biber i limun.

Za one koji žele da minimalizuju ukus i aromu ribe mogu da dodaju sos u pripremljeno jelo. Za brancina najpogodniji su tartar sos na bazi majoneza i sos skordalija koji se pravi pre svega od belog luka, sirćeta, maslinovog ulja i prezli.

Brancin je riba koja se uglavnom prži i zbog toga svi začini u kojima učestvuju beli luk i sirće su dobro prihvaćeni u receptima za prženog brancina.

Kada se sprema za predjelo ili koktelske zalogaje riba brancin može da bude ponuđena i sa različitim vrstama sireva tako što se dobro kombinuje i sa drugim začinima karakterističnim za njih.

Mogućnosti za recepte sa brancinom su mnogobrojne.

Da napravimo pečenog brancina

Nudimo vam dva recepta za pečenog brancina, druge pogledajte na linku. Ako kuvate za više ljudi, prosto povećajte sastojke. Prvi recept ja za brancina sa spanaćem – količina spanaća zavisi od veličine riba. Evo i koji su ostali potrebni sastojci:

Brancin sa spanaćem

Potrebni sastojci: 2 fileta brancina, spanać, 1 glavica luka, ½ šolje belog vina, crni biber, so, maslac.

Način pripreme: Odsecite dva komada aluminijumske folije i dobro ih namažite uljem. Odozgo dodajte opran i oceđen spanać – rasporedite ga ravnomerno na dva komada folije. Nakon toga sitno iseckajte glavicu luka i pospite po spanaću.

Filete brancina pospite sa obe strane solju i crnim biberom, nakon čga ih stavite na spanać i luk. Na ribu stavite nekoliko madnića maslaca i pospite belim vinom. Zatvorit efoliju kao paket, kako bi riba mogla dobro da se dinsta.

Ispecite ribu u rerni, nakon čega pažljivo otvorite pakete i sipajte sos iz dva fileta u posudicu. U plitki tanjir stavite spanać i brancin, a odozgo pospite sosom u kojeg ste dodali malo limunovog soka.

Ribu možete da servirate sa garnirungom od pečenih mladihkrompirića, kuvanog pirinča sa začinom ili salatom od krastavaca.

Sledeći recept je lakši i brži za pripremu. Za njega će vam biti potrebni celi brancini. Operite i očistite brancina, nakon čega treba da napravite dijagonalne razreze po koži čak do kičme brancina.

Pazite da ne odsečete kost.

U te proreze dodajte nekoliko grančica ruzmarina. Stavite začin i u trbušnu duplju brancina. Stavite ribu u tepsiju sa papirom, pospite je solju i namažite maslacem. Stavite ulje i so i u trbušnu duplju brancina.

Pecite u prethodno zagrejanoj umerenoj rerni, ali bez uvijanja aluminijumskom folijom. Cilj je da riba ima hrskavu koricu. Kada se ispeče, odvojte filete od kičme i lepo zalijte limunovim sokom, dodajte i malo maslinovog ulja. Servirajte sa salatom od svežeg povrća.

Osim pečenog brancina, takođe probajte:

– brancina u tiganju:

– brancina na roštilju;

Kako da skuvamo brancina

Brancin je veoma ukusna riba, posebno ako se pravi tako da vaši gosti poližu prste i da zažele dodatnu porciju.

Postoji na stotine recepata za pripremanje brancina od kojih ćeme ovde predstaviti 2 od njih, a ostale možete pogledati na kraju.

Brancin sa mirođijom je veoma ukusno i istančano jelo

Potrebni sastojci: 1 očišćen brancin, 2 čena belog luka, 1 velika vezica mirođije, 3 supene kašike maslinovog ulja, so i crni biber po ukusu, 100 grama maslaca, 5 strukova ruzmarina, 1 supena kašika semena mirođije, nekoliko kapljica mastike.

Velika tepsija se obloži komadom folije i na nju se ređaju grančice mirođije i ruzmarina. Riba se opere spolja i iznutra hladnom vodom, blago se obriše salvetom i posipa se solju i crnim biberom.

Riba se stavlja na mirođiju i poprska se maslinovim uljem. Semenke mirođije se istucija krupno u avanu i njima se posipa riba iznutra i spolja.

U rerni zagrejanoj do 180 stepeni se peče riba 20 minuta, tako što se s vremena na vreme pršće maslinovim uljem. Beli luk se očisti i ispresuje.

Maslac se istopi dok se ne formira pena i u njega se dodaje beli luk. Kada je riba gotova, posipa se mastikom i zapali se. Treba da se pai, zato što se formira visok plamen.

Vatra se gasi tako što se tepsija pokrije poklopcem. Nakon toga se riba servira tako što se zaliva maslacem i belim lukom.

Brancin sa lososom i krompirićima

je zanimljiv predlog koji vredi probati.

Potrebni sastojci: 4 komada fileta brancina po 100 grama, 4 krupna krompira, 300 grama fileta lososa, 1 glavica luka, 1 supena kašika iseckane mirođije, 50 mililitara tečne pavlake, so i crni biber po ukusu.

Luk se krupno isecka i proprži se na malo masti dok ne postane zlatkast. Od fileta lososa se pravi nadev. Losos se iseče na sitne komadiće, pomeša se sa mirođijom, lukom i pavlakom i melje se u blenderu dok se ne dobije pire. Posoli se i posipa se crnim biberom.

Krompir se oguli i iseče na tanke kriškice debljine otprilike 3 milimetra. Filet brancina, opran i posušen, se ravnomerno premazuje slojem nadeva.

Kriške krompira se ređaju kao crep na nadev i lagano se pritiskaju rukom kako bi gušće legle. Peče se u zagrejanoj rerni do 180 stepeni dok ne bude gotovo.

Pored ova dva ukusna predloga, predlažemo da pogledate i ove recepte za brancina:

– prženi brancin u tiganju;

– brancin na roštilju;

– pečeni brancin u rerni;

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: