Kivi je voćka koja je svoj naziv dobila po istoimenoj ptici koja naseljava Okeaniju. Pored toga što je ukusan, kivi je i veoma zdrav. U daljem tekstu upoznaćemo vas sa prednostima ove male, ali veoma moćne voćke.
Antioksidansi i vitamin C
Antioksidansi i vitamin C su dva najbitnija sastojka kivija. Količina vitamina C na 100g kivija je 98mg, što je skoro duplo više nego što je slučaj sa pomorandžom i limunom. Konzumiranjem jednog parčeta kivija, u organizam unesemo više od 80% dnevne doze vitamina C. Preporučuje se konzumiranje kivija ujutru uz doručak.
Kivi jača imuni sistem, snižava visok krvni pritisak, štiti od kancera i raznih alergija i prehlada. Količina vitamina C u kiviju pomaže organizmu da neutrališe slobodne radikale, i tako se naše telo štiti od mnogih bolesti, posebno od onih koje imaju veze sa starenjem. Konzumiranje kivija podmlađuje ćelije u organizmu i generalno čuva zdravlje celog tela.
Preporučuje se upotreba kivija osobama koje puše i unose dosta alkohola, dijabetičarima, osobama sklonim alergijama i prehladama, trudnicama, starim osobama, ženama u menopauzi, osobama koje boluju od katarakte, i osobama sa bolestima imunodeficijencije.
9 prednosti kivija
1. Ublažava stres i smiruje živce
Kivi je idealno voće za moderno doba u kojem živimo. Zbog velike količine vitamina C, ublažava nervozu i uznemirenost. Takođe je idealan za ublažavanje stresa. Pomaže nam da se osećamo smireno i da se lakše suočavamo sa problemima i preprekama koje nam život nameće. Doktori preporučuju konzumiranje kivija pre razgovora za posao ili nekog važnog sastanka, jer smanjuje napetost.
2. Pomaže kod zatvora
Kivi sadrži dosta vlakana koja sprečavaju nastanak zatvora, te se preporučuje kao namirnica za zdrav doručak. Može se kombinovati sa drugim voćem, jogurtom, kefirom, muslijem i sl.
3. Poboljšava varenje
Kivi je veoma dobar za varenje, sprečava gastritis i pomaže kod gasova.
4. Pomaže kod mršavljenja i zadržavanja tečnosti
S obzirom na to što sadrži dosta vode i što nema veliku energetsku vrednost, kivi je idealan za mršavljenje i za izbacivanje tečnosti iz organizma. Kivi je bitan diuretik, tako da je sastavni deo ishrane osoba koje imaju problem sa zatvorom ili viškom kilograma.
5. Poboljšava cirkulaciju krvi
Vitamin E i Omega 3 i 6 masne kiseline, koje sadrži kivi, ne dozvoljavaju da se krv zgusne, poboljšavaju zdravlje arterija. Na ovaj način se sprečava pojava tromba i krvnih ugrušaka, tako da je kivi idealan za zaštitu od tromboze, srčanog udara i oštećenja mozga. Vlakna koja se nalaze u kiviju, snižavaju nivo holesterola u krvi.
6. Jača kosti
Minerali koji su prisutni u kiviju, npr. magnezijum i kalijum, jačaju kosti, zube i nokte. Ovi minerali pomažu kod zarastanja kostiju usled preloma, a takođe poboljšavaju funkcionisanje nervnog i mišićnog sistema.
7. Jača imuni sistem
Pored vitamina C, velika količina folne kiseline koju sadrži kivi, jača odbrambeni sistem organizma, koji nas štiti od prehlada. Oba sastojka povećavaju stvaranje belih i crvenih krvnih zrnaca, takođe i antitela, koja nas štite od virusnih oboljenja.
8. Poboljšava stanje anemije
Zahvaljujući vitaminu C, koji omogućava vezivanje gvožđa, preporučuje se konzumiranje kivija osobama koje pate od malokrvnosti.
9. Štiti od sunčevog zračenja
Osobe koje su veoma osetljive na UV zračenje, treba da konzumiraju kivi. Lutein iz kivija (koji takođe sadrže brokoli i spanać) ima ulogu zaštitnog filtera od štetnog zračenja.
Ko ne sme da konzumira kivi?
Osobe koje su sklone oboljenjima bubrega, kao što je taloženje peska i kamena, ne smeju jesti kivi, jer može doći do pokretanja kamena. Takođe, maloj deci treba ograničiti unos kivija, ali ga ne treba potpuno eliminisati iz ishrane.
U simptome trovanja kivijem spadaju: crvenilo i osip na koži, problemi sa gutanjem i povraćanje.
Zašto je dobro jesti kivi
Kivi je osvežavajuće voće koje ima visoku nutritivnu vrednost, jer je bogato vitaminima C i K, kalijumom, folatima i vlaknima.
Ova mala voćka pravi je eliksir zdravlja i lepote, zahvaljujući svom doprinosu vitamina i antioksidansa, sposobna je da ojača naš imuno sistem, podstakne varenje i zaštititi zdravlje kože i kose.
Kada ga ne treba jesti?
Kako biste iskoristili sve njegove dobrobiti, preporučuje se konzumiranje najmanje jednog kivija dnevno. Možemo ga dodati u jogurt, voćnu salatu ili u pripremiti smuti. No, upkos tome što ovo voće ima bogat i slatkast ukus, te veliki broj korisnih svojstava, može doneti i probleme i nuspojave.
Osećaj svraba i peckanja na jeziku, koji je vrlo čest pri gutanju kivija, mogao bi da bude posledica činjenice da je ovo voće bogato igličastim kristalima kalciijum oksalata, koji mogu izazvati iritaciju sluznice usne duplje. U svakom slučaju, ako osećaj postane preteran, uvek je preporučljivo obratiti se lekaru.
Sve blagodeti kivija
Kivi je izuzetno koristan za naše telo, jer sadrži veliku količinu različitih vitamina, poput vitamina C, vitamina K, vitamina E, B3 i B5, ali je i izvor minerala, poput kalcijuma, magnezijuma, fosfora i kalijuma, nadmašujući čak i banane u potonjem.
Jača imuno sistem
Zahvaljujući količini vitamina B9, odnosno folne kiseline, i vitamina C, ili askorbinske kiseline, ovo voće jača koštanu srž, stvarajući tako povećanje proizvodnje crvenih belih krvnih zrnaca, koji stvaraju antitela i grade imuno sistem.
Pomaže u borbi protiv anemije
Zbog obilja vitamina B9 i C, kivi ima sposobnost povećanja apsorpcije gvožđa, što ga čini veoma korisnim za prevenciju anemije.
Prirodni je antioksidans
Među brojnim prednostima kivija je činjenica da ovo voće obezbeđuje sjajna antioksidativna svojstva, koja igraju ključnu ulogu u zaštiti naših ćelija od raznih oštećenja.
Lek za stres
Kivi sadrži vitamin C i magnezijum koji doprinose smanjenju nivoa stresa. Brojna istraživanja otkrila su da je kivi bogat raznim jedinjenima, uključujući antioksidanse i serotonin, koji mogu biti korisni u lečenju poremećaja spavanja, pa se ovo voće smatra pravim prehrambenim sedativom.
Doprinosi zdravlju kože
Takođe, zbog visoke prisutnosti vitamina C, kivi pomaže u borbi protiv oštećenja kože uzrokovanih izlaganjem suncu i zagađenju, opušta i pročišćava kožu, te smanjuje bore, sprečava prerano starenje i poboljšava opšte zdravlje kože. Nadalje, zahvaljujući vitaminu C, ovo voće igra ključnu ulogu u proizvodnji kolagena, pridonoseći zdravlju noktiju, kose i kostiju.
Doprinosi procesu varenja
Zahvaljujući svojim prirodnim laksativnim svojstvima, upotreba kivija posebno je pogodna za one koji pate od zatvora ili iritabilnog creva, jer pogoduje probavi i pridonosi apsorpciji hranljivih materija.
Savršen kao međuobrok
Osim sadržaja vlakana, kivi ima je pun vode. Ove komponente čine ga prirodnim pročišćivačem koji takođe pruža osećaj sitosti, što ga čini savršenim zdravim međuobrokom.
Pruža zaštitu od UV zraka
Zahvaljujući prisutnosti luteina, koji ima sposobnost upijanja kraćih svetlosnih talasa, poput plave svetlosti i UV zraka, kivi pomaže obrani naše kože od sunčevih zraka.
Podstiče cirkulaciju krvi
Zahvaljujući prisutnosti vitamina K i omega-3 masne kiseline, kivi ima svojstvo razređivanja krvi, smanjujući mogućnost stvaranja ugrušaka.
Jača vlasište
Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina E, kivi je idealan za rast kose. Ovo malo voće jača vlasište, čini kosu jačom i sjajnijom te sprečava gubitak kose. U tom smislu, ovo voće možemo koristiti za pripremu maske za kosu od kivija. Da biste je napravili, jednostavno pomešajte zgnječeni kivi s jogurtom i medom te nanesite masku po kosi i ostavite da deluje oko 20 minuta. Nakon pranja, kosa će vam trenutno biti primetno jača i mekša.