Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Lavanda

Lavanda Božanstvena? O da, jest.

Za početak, osvrnimo se na njezinu boju. Ljubičasta je, što je boja krunske čakre, mjesta gdje se sastajemo s najvišim oblikom duhovnosti, gdje se vrhovna kozmička mudrost sjedinjuje s našom duhovnom i tjelesnom prirodom. Pritom imajmo u vidu da je ljubičasta boja u osnovi mješavina crvene i plave, odnosno, boje nagona i boje umnih sposobnosti. Je li to, uistinu, slučajno? Ne, nije, jer priroda ništa ne čini slučajno, a radi li se o lavandi, stječe se dojam da je stvorena upravo s ciljem iscjeljivanja duha i tijela. I više od toga, kako bismo uz njezinu pomoć postigli duhovni i tjelesni sklad kojemu svi težimo.

Odnosno, cjelovitost, a za takvo što nužno je i tijelo i duh očistiti od brojnih otrova koje svakodnevno svjesno ili nesvjesno upijamo. I tu dolazimo do čistoće. Ime lavanda potječe od latinske riječi lavare, što znači pranje ili kupanje, ukratko, pročišćenje.

Pročišćenje tijela i duha Cvjetovi lavande od davnina su se koristili u kupkama, u svrhu pročišćenja tijela i duha. Grci su smatrali da ova biljka dobro djeluje na širenje umnih sposobnosti, pa su imali običaj premazivati uljem od lavande čelo i tjeme. No čini se da je Diogen, filozof poznat po svojoj mudrosti, u određenom trenutku došao do zaključka kako ga je znatno bolje utrljati u stopala i noge, jer na taj način, njegov miris će se odozdo širiti prema gore, tako da će njime, najzad, biti obavijeno cijelo tijelo. Otada pa nadalje, ulje lavande koristilo se upravo na taj način, što je, metafizički gledano, nadasve smisleno, budući da tako povezujemo naša niža energetska središta s višima, čime je zajamčen pravilan protok energije i ukupan sklad.

Razlog zbog kojeg lavandu s punim pravom možemo nazvati božanstvenom, krije se i u univerzalnosti njezine primjene. Već približno 2500 godina, ta grmolika biljka podrijetlom s grčkih otoka, učestalo se koristi pri liječenju unutarnjih i vanjskih tjelesnih boljki, a zahvaljujući blagotvornim umirujućim svojstvima, odlično djeluje i na psihu, te stanja poput nesanice, depresije i anksioznosti. Rimljani su imali običaj u vodu za pranje rublja stavljati lavandu, što je, obzirom na njezina antiseptička i antibakterijska svojstva bio nadasve mudar potez, osobito pri pranju rublja brojnih ranjenih vojnika. Znatno kasnije, u vrijeme kada je kuga vladala Europom, mnogi su se spasili od sigurne smrti tako što su pri kontaktu s drugim ljudima, nos i usta zaštitili rupčićima natopljenim lavandinom vodicom.

Zahvaljujući blagotvornim svojstvima sprječavanja infekcije, lavanda je, u nedostatku drugih lijekova, tijekom oba svjetska rata često korištena pri dezinfekciji rana. Svestrana lavanda pomaže i pri uklanjaju boli. Njezin blag miris općenito smiruje, opušta i otklanja osjećaj napetosti, pa se eterično ulje lavande može koristiti i za masažu, a pouzdano pomaže kod reumatskih bolova i bolova mišića.

Eterično ulje lavande jedno od rijetkih koje se može nerazrijeđeno nanositi na kožu. Budući da potiče njezinu regeneraciju, odlično je sredstvo pri iscjeljivanju rana i ožiljaka, te akni, ekcema i opekotina. Lavanda je korisno pomoćno sredstvo u liječenju svih bakterijskih i gljivičnih infekcija kože. Eteričnim uljem lavande možemo se poslužiti i za inhaliranje, tako što ćemo nekoliko kapljica nakapati u posudu vruće vode. Time ćemo pročistiti dišne putove i osvježiti cijeli organizam. Svestranost lavande Jastučić punjen lavandom osigurat će lak i miran san. A sudeći po drvenom običaju koji nalaže da se netom vjenčanim parovima uz uzglavlje bračne postelje stavi buketić cvjetova lavande, i uzbudljive trenutke u dvoje.

Osvrnemo li se i na legendu prema kojoj je upravo lavandina vodica pomogla Kleopatri pri zavođenju Cezara i Marka Antonija, mogli bismo zaključiti da ta čudesna biljka posjeduje i afrodizijačka svojstva. Pa čak i u hrani, jer osim zavodljivog mirisa, ima i delikatan okus, uslijed čega se od davnine rabi kao začin u slatkim i slanim jelima. Od nje je također moguće pripraviti ukusan čaj koji će pomoći za smirenje i pri reguliranju želučanih tegoba. A od nje možete načiniti i ukusan sirup, te ga, razrijeđen vodom, koristiti kao osvježavajući napitak ili kao dodatak različitim koktelima, voćnim salatama, sladoledima i kolačima. Sumnjate li još uvijek u svestranost ove biljke? Nemojte, jer ima toga još. Primjerice, čak i u sferama koje se tiču nadnaravnih utjecaja.

U skladu s tim, od pamtivijeka se vjeruje da će stručak lavande obješen iznad ulaznih vrata, zaštiti ukućane od zlih sila i uroka. Također, tradicionalno se smatra da sadnja, uzgoj i uporaba lavande donosi sreću.

Uz sve navedeno, njezin miris riješit će nas nepoželjnog društva kukaca poput komaraca i moljaca. Uistinu, što bi čovjek više mogao poželjeti? Ljekovita svojstva lavande i kako je koristiti

Kraljica Mediterana – mirisna lavanda – osvaja već na prvi pogled.

Osim što su njezini mirisni ljubičasti cvjetovi melem za vaše oči i nos, ona vam može poslužiti kao praktičan prirodni lijek za cijelu obitelj – od najmlađih do najstarijih.

Čak i obliku eteričnog ulja, lavanda je sigurna za bebe i djecu.

Zahvaljujući sastojcima kao što su linalol i linalil-acetat, lavanda umiruje živce, poboljšava san, podiže raspoloženje, ublažava bolove, ubrzava zacjeljenje te ima antibakterijsko djelovanje.

Od sušene lavande možete pripremati mirisni čaj, a možete je dodavati i u svoja jela i slastice.

Dobrobiti lavande:

  • Pomaže kod tjeskobe i depresije: lavanda ima sedativni učinak (umiruje), poboljšava raspoloženje i djeluje kao anksiolitik (ublažava tjeskobu).
     
  • Poboljšava san: lavanda podiže kvalitetu vašeg sna – uz njezin miris u sobi ujutro ćete se probuditi osvježeni i odmorni.
     
  • Smanjuje razdražljivost: lavanda ulazi u interakciju s neurotransmiterom zvanim GABA i tako umiruje živčani sustav, smanjuje iritacije, ljutnju, agresiju i nemir.  
     
  • Ublažava ubode i ubrzava zacjeljivanje rana: ova moćna biljka smanjuje iritacije na koži, svrbež od ugriza ili uboda kukaca te opekline nastale od sunca ili nekim drugim putem.
     
  • Njeguje kožu: zahvaljujući protuupalnim svojstvima i antioksidativnom djelovanju, lavanda je odličan izbor za njegu kože.
     
  • Potiče rast kose: lavanda potiče rast kose i njeguje folikule vlasi.

8 načina primjene sušene lavande i njezinog ulja


1. Čaj i kupka za umirenje živčanog sustava i opuštanje


Pomiješajte pola šalice listova paprene metvice s 2 jušne žlice sušene lavande. Za jednu šalicu čaja bit će vam dovoljno 1-2 čajne žličice ove čajne mješavine.

Prelijte vrelom vodom, ostavite 5 minuta, a zatim procijedite i popijte čaj.

Sušenu lavandu možete dodavati i u svoje kupke zajedno s magnezijevim kloridom i magnezijevim sulfatom (epsomska ili gorka sol).

2. Mirisni jastučići


Sušenom lavandom možete napuniti mirisne jastučiće za dobar san i relaksaciju.

Možete ih staviti na jastuk prije spavanja ili, dok ste pod stresom, imati ih pri ruci i uživati u njihovu opuštajućem mirisu.
 

3. Tinktura za dobar san


Za relaksaciju i dobar san, od sušene lavande možete pripremiti i ljekovitu tinkturu.

Uzmite staklenku, do pola napunite sušenom lavandom, prelijte jako vrućom ili kipućom vodom tako da se bilje natopi, a ostatak staklenke napunite alkoholom (votkom).

Izmiješajte čistom žlicom. Ostavite da odstoji od 3-6 tjedana te svaki dan protresite. 

Procijedite kroz gazu, bilje bacite, a tinkturu spremite. Doza za odrasle je ½-1 žličice 2-3 puta na dan, a za djecu maksimalno 1/3 doze za odrasle.

Za one koji su osjetljivi na alkohol, ova doza može se staviti u vrući čaj pa pričekati da alkohol ishlapi.     
 

4. Osvježivač zraka


U vruću vodu dodajte cvjetove lavande i koricu naranče.

Ovaj osvježivač zraka u vašem domu bit će puno zdravija varijanta od kupovnog.
 

5Melem za brže zacjeljivanje rana


Za ovu mast trebat će vam eterično ulje lavande i manuka med. Pomiješajte ¼ šalice manuka meda s 20 kapi eteričnog ulja lavande pa ovim melemom mažite opekline i manje ranice.

Lavanda će izvrsno umiriti kožu i potaknuti njezino zarastanje i oporavak.
 

6. Maska za prištiće i kožne iritacije


Pomiješajte 2 kapi eteričnog ulja lavande sa žličicom manuka meda te malim kružnim pokretima umasirajte u prethodno navlaženu kožu lica.

Ostavite da odstoji 10-15 minuta te isperite toplom vodom. Koža lica bit će vam mekana i osvježena.
 

7. Vrećica za ublažavanje infekcije uha


Ovo će vam poslužiti kao pomoć kod bolne infekcije uha.

Trebat će vam mala vrećica od muslina ili obična čarapa.

U nju dodajte pola šalice himalajske solii i 2 žlice sušenih cvjetova lavande (ili 2-3 kapi eteričnog ulja lavande koje ćete dodati nakon zagrijavanja vrećice) pa čvrsto svežite.

Stavite na tavu pa zagrijte na laganoj vatri 30-ak sekundi. Pazite da se previše ne ugrije kao biste to mogli bezbolno položiti na uho.

Položite na uho i ostavite da djeluje. Ova terapija djeluje tako da izvlači suvišnu vlagu iz uha i putem topline ublažava bolnu infekciju.   
 

8. Sredstvo protiv peruti


Pripremite jak čaj od cvjetova lavande.

Ostavite ga da se ohladi pa nakon šamponiranja njime isperite kosu i vlasište.    

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: