Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

MATIČNJAK

(Melissa officinalis)

Melissa officinalis, melisa, matičnjak, limun trava, pčelinja trava, pčelinja metvica, limunčica, čelinjak, čelinka… Ima je svuda oko nas i njena primena je veoma široka. A što je najvažnije, ova divna, mirisna biljka može nam vratiti veru u život.

Na jugu Evrope i severu Afrike poznat je više od dva milenijuma. Matičnjak je višegodišnja zeljasta biljka koja raste uz ograde, po šumarcima i uz naselja, a često ga ima u blizini košnica jer pčele vole njegove aromatične cvetiće kojih ima tokom celog leta. Po njima je dobio ime (melissa na starogrčkom znači pčela, a meli – med) i čuven je kao medonosna biljka.

MATIČNJAK, LEK PROTIV NAPETOSTI

Arapi su ga prvi koristili kao lek i od njega pravili čaj protiv napetosti. U srednjem veku je bio naročito popularan, a opatice karmelićanke osmislile su čuvenu recepturu za takozvanu karmelićansku vodicu koja donosi dugovečnost, otklanja depresiju, lupanje srca, strah, zamor i nesvesticu. Sastojala se od alkohola, cvetova matičnjaka, limunove kore i korena anđelike, a naknadno bi joj se dodavao korijander, orašče, cimet i karanfilić.

Moris Mesege (Maurice Mességué), francuski herbalista i pionir herbalizma u severnoj Americi, poznat po krilatici Leči pacijenta a ne bolest!, gajio je posebnu naklonost prema matičnjaku. Melissu officinalis nazvao je kraljicom stimulativnih biljaka i glorifikovao njen širok spektar dejstava.

Osim što je izuzetna lekovita biljka, matičnjak je veoma prijatnog mirisa koji podseća na citruse, pa je popularan i u parfemskoj i kozmetičkoj industriji, ali i u kulinarstvu. Mediteranska kuhinja ne bi bila to što jeste bez ove začinske biljke, koja se stavlja u variva, sveže seckana u salate, peciva i napitke, a njen osvežavajući, limunkasti ukus daje svemu poseban šmek.

DUG SPISAK LEKOVITIH SVOJSTAVA

Šta sve može matičnjak? Podaci koji su se prenosili s kolena na koleno, a koje je dokazala i moderna nauka, pominju široku upotrebu matičnjaka:

  • on ublažava stres, napetost, uznemirenost, aksioznost, razdražljivost, depresiju, nesanicu i hipohondriju
  • smiruje simptome menopause – lupanje srca, uznemirenost i povoljno deluje kod kardiovaskularnih problema, čak i ozbiljnijih srčanih oboljenja poput angine pektoris jer smiruje rad srca, jača srce i čisti krv; fenolni alkaloidi matičnjaka mogu sprečiti sintezu lošeg holesterola i smanjiti nivo triglicerida u krvi
  • pojačava koncentraciju, kreativnost i omogućava brže i lakše rešavanje složenih kognitivnih problema
  • bogat je antioksidantima, štiti ćelije od oštećenja usled oksidacije
  • pomaže obolelima od Alchajmerove bolesti i demencije, poboljšava pamćenje i koncentraciju
  • deluje kao spazmolitik – ublažava grčeve i poremećaje digestivnog trakta: poremećaj varenja, nadimanje, mučninu…
  • smanjuje menstrualne bolove i grčeve i ima blago fitoestrogensko dejstvo
  • smiruje upale, herpes, smanjuje otoke
  • ima antivirusna svojstva, ubrzava ozdravljenje i deluje preventivno kod virusnih infekcija sprečava i zaustavlja bakterijske i gljivične infekcije, uključujući i kandidu
  • ima citotoksično dejstvo, uništava ćelije tumora
  • ima analgetično dejstvo, smanjuje glavobolju, ublažava migrenu i osećaj tenzije u glavi, i uopšte pomaže kod neuralgije
  • ublažava posledice dijabetesa i poboljšava glukoznu toleranciju
  • snižava visoku temperaturu i pomaže kod prehlade i gripa
  • pomaže kod hipertireoze
  • koristan je i za respiratorne poremećaje, sirup od matičnjaka pomaže kod astme, hroničnog bronhitisa, infekcija disajnih puteva i smiruje pušački kašalj
  • čisti telo od toksina i štiti jetru
  • pomaže osobama izloženim jačim mentalnim naporima, studentima ili intelektualcima
  • hidrira kožu, ublažava dermatitis, ekcem, akne i manje povrede.

Ono što matičnjak pretvara u neustrašivog borca protiv bakterija i virusa je lekoviti sastojak matičnjaka – rozmarinska kiselina, za koju se pokazalo da je efikasna i kod virusa herpes simplex, a čak postoje tvrdnje da može pomoći i kod HIV-a. Kada se nanosi na kožu, rozmarinska kiselina svojim antioksidantnim, antiinflamatornim i imunomodulatornim efektom pomaže kod dermatitisa i drugih poremećaja kože.

NARODNA MEDICINA TESTIRANA U LABORATORIJI

Da je ova biljka prirodni preparat za smirenje potvrdila su i klinička istraživanja. Jedna studija utvrdila je da ekstrakt ili emulzija matičnjaka dodata jelu ili piću, u ovom konkretnom slučaju u ledenom čaju i jogurtu, podiže raspoloženje i poboljšava kognitivne sposobnosti. Drugo istraživanje potvrdilo je pozitivan efekat matičnjaka u kombinaciji s lavandom na depresiju.

Postoje konkretni naučni dokazi da je matičnjak moćan antioksidans, odnosno da sprečava i pomaže u lečenju oboljenja izazvanih oksidativnim stresom i negativnim dejstvom slobodnih radikala, dok su dodatna istraživanja na ovu temu utvrdila da stabljika i list matičnjaka u etanolskom rastvoru imaju i citotoksičan efekat, konkretno na ćelije raka dojke. Iako cela biljka ima citotoksično dejstvo, pokazalo se da je list matičnjaka efektniji u selektivnosti ćelija.

Druga studija navodi da je eterično ulje matičnjaka efikasno kod glioblastoma multiforme jer ima sposobnost da dovede do apoptoze – samouništenja štetnih ćelija. Studija sprovedena na dalekom istoku istražila je apoptozu koju izaziva ekstrat matičnjaka kod karcinoma debelog creva. I to sigurno nije sve, buduća istraživanja će sigurno nastaviti da nas iznenađuju brojnim pozitivnim efektima ove biljke na zdravlje.

Iako praktično nema neželjenih dejstava, matičnjak treba s oprezom koristiti u kombinaciji sa sintetičkim lekovima za smirenje uz konsultaciju s lekarom. Ne treba da ga koriste trudnice i dojilje.
Ako ga imamo pri ruci, matičnjak možemo svež staviti u čaj ili limunadu, napraviti čaj od matičnjaka, dodati ga paprikašu ili čorbici, ili jednostavno zavezati snop, okačiti ga naopako i osušiti kako bi nam dugo mirisao u kući. Po potrebi možemo otkinuti i koju grančicu i dodati je u jelo.

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: