Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Najpopularniji francuski sirevi

Ima preko 400 vrsta francuskih sireva i zapravo je prilično teško odrediti koji su me]u njima najpopularniji. Ako se pitate koje vredi probati, odgovor će biti – svaki, posebno ako ste ljubitelj novih ukusa i mlečnih proizvoda.

Svaki od sireva će vam doneti različito zadovoljstvo i očaraće vas na drugačiji način. Najčešće se francuski sirevi serviraju samostalno – komadi se stavljaju na drvenu dasku. Vino i hleb se mogu poslužiti da upotpune jedinstveni ukus mlečnih iskušenja.

Međutim, ako moramo da navedemo neke od najpopularnijih francuskih sireva, lista će obavezno uključiti:

Bri (Brie) – ovo je meki kravlji sir i smatra se dobrim pratiocem suvih i polusuvih vina. Sir je prekriven belom korom i obično sazreva oko nedelju dana (može i duže). Ako se delikates ostavi da sazri duže, nekoliko meseci do godinu dana, aroma se menja i sir dobija jači ukus i tamniju boju. Tada se naziva Bre Noir – Crni Bri.

Komte (Comte) je kravlji sir koji je takođe poznat kao Gruiere de Comte. Zanimljivo je da je za proizvodnju kilograma sira potrebno 12 litara mleka. Komte se proizvodi u nekoliko regiona Francuske – sir ima koru, čija boja može biti oker, žuta ili siva.

Ovaj mlečni proizvod je srednje tvrde konzistencije, ima dobar sadržaj masti i veoma blagi miris orašastih plodova u svom ukusu. Najčešće se sir seče na tanke kriške i služi uz suvo crno vino.

Rokfor (Roqueforte) je popularan plavi sir koji se obično služi narezan na tanjiru – ovaj mlečni proizvod, koji se često naziva “kralj sira”, sazreva između četiri i devet meseci, a tačan recept za njegovo pripremanje se čuva u tajnosti. Rokfor možete poslužiti uz sve vrste vina.

Kamember (Camembert) je meki sir koji se može poslužiti i kao dodatak svakom vinu. Sir ima belo-žutu koru i mora da sazri najmanje tri nedelje. Sveži kamember je krhak, ali vremenom sir omekšava i dobija karakterističnu jaku aromu.

Bofor (Beaufort) je takođe jedan od najpopularnijih francuskih sireva – ima polutvrdu konzistenciju i proizvodi se samo u francuskom departmanu Savoj. Po izgledu i kvalitetu veoma podseća na švajcarski Grijer sir – da bi se dobio kilogram bofora potrebno je 11 litara kravljeg mleka.

Sir se reže na tanke kriške i služi uz voće i salate, a kombinovanje sa vinom zavisi od toga koliko je sir zreo. Za mlađe bofore preporučuju se svetla crvena vina, a za zreo sir – bela burgundska vina.

Među popularnim francuskim sirevima su i Munster, Saint-Agur, Saint-Albre i drugi. Većina sireva ima poseban miris, ali nemojte odbaciti ove mlečne proizvode samo zbog njihove arome. Da biste u potpunosti uživali u ukusu svakog od sireva, poželjno je kombinovati ih sa pravim alkoholom.

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: