Sir je najpopularniji mlečni proizvod na svetu. Tokom svog dugog postojanja ona je pretrpela niz promena i kao rezultat imamo sireve različite konzistencije. Ozbiljno mesto među njima zauzimaju meki sirevi. Oni imaju različitu gustinu i svaki od njih je originalan.
Plemenita bela buđ je klasika. Ovo čini ovo gurmansko jelo univerzalnim. Evo najboljih mekih sireva, koje traže gastronomi.
Koliko mekan će biti sir i kakvu teksturu će imati zavisi od vremena sazrevanja. Što je ono kasnije, to će sir biti mekši. Bri je među klasicima sireva sa belom buđi.
Kamamber
Ovaj popularni meki sir je veoma sličan bri siru, ali njegov mesasti deo je mekši. Dobro se topi, zato učestvuje u receptima u kojima se prži. Ima dosta tamnu boju u poređenju sa drugim mekim sirevima, a ko voli ukus pečuraka, biće oduševljen ovim sirom.

Nevšatel
Ne samo unutrašnji deo, nego i kora ovog sira su veoma prijatni. On sazreva relativno dugo i zato ima drugačiju teksturu. Ima veoma delikatan ukus i odličan je za doručak.
Burata
Burata se bukvalno topi u ustima. Predstavlja mocarelu koja e oblikuje u kesicu i puni se pavlakom. Nakon toga sir se uvija u listove biljke asfodel. Kroz njih lako može da se prepozna da li je sir svež.
Ševre (Cheuvre)
Toliko mekan sir kao ovaj može biti definisan kao hrana kremaste teksture. Ukus je takođe originalan – ukus pečurke ili oraha.

Rokfor
Pravi se od ovčijeg mleka i odlično ide sa ražanim hlebom. Ovo gurmansko jelo je egzotika kod nas.
Gorgonzola
Ovaj plavi meki sir se odlikuje svojim sladunjavim ukusom. Sa kruškama i drugim voćem čini odličan tandem. Koristi se u desertima.
Bajern blu
Ovaj sir takođe ima veoma mekanu teksturu i može da se koristi kod podloge. On je debeo, blago kiselkastog ukusa i žućkaste nijanse.
Sir Rikota se proizvodi od ovčijeg, kravljeg ili bivoljeg mleka. On je takođe sldunjavog ukusa, zato se koristi u desertima.
Feta

Sir Feta je slan i stavlja se u salate ili se koristi kao meze. Blago kiseo i mrvljiv, ovaj grčki sir je obogaćen biljkama.
Mocarela je toliko popularan sir da ima mnoštvo vrsta. Meka mocarela je čest sastojak u receptima za pice, testeninu i druga jela sa sirom.
Najukusniji meki sirevi

Meki sirevi nude zaista unikatan ukus poštovaocima i ljubiteljima sira. Ovi sirevi obično nisu odležali i odlikuju se mekšim ukusom i bogatijom, kremastom teksturom od tvrdih sireva.
Najukusniji meki sirevi mogu da se namažu na tostirani hleb, da se serviraju u kombinaciji sa voćem ili da se stave u slojevima na keks. Za razliku od tvrdih sireva, ove meke sorte nisu baš pogodne za kuvanje.
Popularni meki sirevi se prave u zemljama širom sveta, uključujući Francusku, Italiju i Ameriku.
Koje su najukusnije sorte mekih sireva?

Ovo je meki sir od kravljeg mleka koji potiče iz Francuske, ali je popularan u celom svetu. Ima bledožutu boju i jestivu koru od bele buđi. Bri ima kremastu teksturu i unikatan, blag ukus i aromu – karakteristični za ove sireve. Obično se služi uz hleb, keks ili voće. Ovaj unikatni sir takođe ima i neke zdravstvene koristi zbog sadržaja mlečnih proizvoda i procesa zrenja kroz koji prolazi. Sadržaj masti je 60-75%, malo veći od onog kod sira Kamamber.
Mocarela je sir koji potiče iz južne Italije, tradicionalno se pravi od italijanskog bivoljeg mleka. Sir Mocarela je 1998 godine od Evropske Unije dobio sertifikat kao tradicionalni evropski specijalitet. Sveža mocarela je obično bela, mekana i sa niskim sadržajem masti (22%). Zbog visokog sadržaja vlage, tradicionalno se servira dan nakon spremanja, ali se može čuvati u salamuri do nedelju dana ili više kada se prodaje u vakumiranim ambalažama. Mocarela se koristi u većini vrsta pica i nekoliko jela od testenine ili se servira sa seckanim paradajzom i bosiljkom u salati Kapreze.

Rikota (od italijanskog “prekuvan”, “rafinisan”). Rikota je talijanski sir od surutke koji se proizvodi od surutke od ovčijeg mleka, ostale od proizvodnje sira. Kao i drugi meki sirevi, dobija se koagulacijom proteina koji ostaju nakon što je kazein bio iskorišćen za pravljenje sira, tačnije albumina i globulina. Rikota je kremasto bele boje i blago je slatka po ukusu. Sadržaj masti varira u zavisnosti od korišćenog mleka. Rikota sir je donekle po teksturi sličan nekim varijantama sitnog sira. Kremasta je i nije trajna!
Feta
Feta sir je beli sir u salamuri. Njegova domovina je Grčka i proizvodi se od ovčijeg mleka ili mešavine ovčijeg i kozjeg mleka. Takvi kiseli beli sirevi proizvedeni izvan Evropske unije, često se proizvode delimično ili u potpunosti od kravljeg mleka i ponekad se nazivaju feta. Ovaj mrvljivi, odležani sir obično se proizvodi u blokovima i odležava u salamuri. Njegov ukus je oštar i slan, od mekog do oštrog. Feta se koristi kao stoni sir, u salatama kao što je grčka salata i u kolačima, takođe u grčkim jelima, kao što su pita od spanaća i pita sa sirom. Često se poslužuje sa maslinovim uljem ili maslinama i posipa se aromatičnim biljem, poput origana. Može se poslužiti spremljena na roštilju, kao deo sendviča, u omletima i mnogim drugim jelima.

Kamamber
Kamamber je mekan, kremast, površinski zreo sir od kravljeg mleka. Prvi put je napravljen krajem 18. veka u Kamamberu, Normandiji u severnoj Francuskoj. Ponekad se po izgledu i ukusu poredi sa Bri sirom, iako ima malo manji sadržaj masti koja je tipična za sir Bri. Prvi Kamamber je napravljen od nepasterizovanog mleka, a AOC sorta “Camembert de Normandie” je po zakonu obavezna da se pravi samo od nepasterizovanog mleka. Međutim, mnogi moderni proizvođači sira koriste pasterizovano mleko iz bezbednosnih i praktičnih razloga ili poštovanja propisa.
Gorgonzola
Gorgonzola je italijanski plavi sir, napravlje od obranog kravljeg mleka. Može biti masna ili tvrda, mrvičasta i prilično slana, sa “zalogajem” svoje plave žilice. Proizvodi se od kravljeg mleka. Meke je i mrvičaste teksture i sa sadržajem masti od 25-30%