Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Ovo je pet najskupljih jestivih pečuraka na svetu

Kada odlučite da se zaputite u šumu u potrazi za pečurkama, obavezno budite oprezni i berite samo one koje jasno prepoznajete vi ili iskusna osoba u vašem društvu.

Jestive gljive prepune su vitamina, minerala i hranljivih vlakana, te su vredan činilac ishrane odrasle osobe. I dok neke vrste, poput šampinjona, zahtevaju tek nešto vlage i hlada da bismo ih uzgajili, postoje i one pečurke koje su toliko retke i teške za uzgoj da je za njih potrebno izdvojiti pozamašnu sumu novca.

Kordiceps – 27 hiljada evra za kilogram

Yartsa gunbu ili kordiceps je lekovita i jestiva vrsta gljive nalik gusenici. Raste na larvama insekata na visokim nadmorskim visinama na Tibetu, a toliko je retka da za kilogram treba izdvojiti i do 27 hiljada evra. Veruje se da je kordiceps prirodni afrodizijak. Moderna medicina preporučuje kordiceps kao dodatak ishrani, ali zbog visoke cene upotrebljava se njen veštački uzgojen oblik Cordyceps CS-4.

Evropski beli tartuf – 4 hiljade evra za kilogram

Tlo ispod hrastovih šuma u južnom delu Europe stanište je retkog, ali veoma ukusnog belog tartufa, koji doseže cenu i od 4 hiljade evra za kilogram. Umeju da ih pronađu samo najiskusniji tragači uz pomoć treniranih pasa i svinja. Čarobna aroma belog tartufa fantastičan je dodatak brojnim jelima – od običnog tosta s maslacem do kremaste testenine.

Macutake, 900 evra za kilogram

Macutake se smatra najskupljom gljivom Japana, čija cena nešto manje od 900 evra za kilogram. Ova gljiva raste podno borovih stabala – tačnije američkog crvenog bora. Odlikuje je bogat ukus sa začinjenim, voćnim notama, zbog čega se često koristi u kuhinji Zemlje Izlazećeg Sunca. No, broj ovih gljiva dramatično se smanjio poslednjih godina zbog parazita borova nematoda, koji negativno utiče i na macutake. Ne čudi, stoga, što je porasla i njena cena na tržištu.

Crni tartuf, 700 evra za kilogram

Crni tartuf još jedno je šumsko blago u nizu, koje ima nešto suptilniji ukus od spomenutog belog tartufa. Cena mu varira u zavisnosti od sezone. Cena za kilogram može se kretati i oko 700 evra, zbog čega se smatra jednom od najskupljih gljiva na svetu. Ovi aromatični tamni grumenčići sjajno će se uklopiti u brojna jela, a posebno dobro će se sljubiti s rižotom.

Pravi smrčak, 100 evra za kilogram

Pravi smrčak je jestiva gljiva koju karakteriše žućkast jajolik šeširić s nepravilnim udubljenjima i belkasta drška. Raste na travnjacima, uz reke i druga vlažna područja, te na šumskim čistinama. Može doseći cenu i preko 100 evra za kilogram.

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: