Vitalni & VITKI

vitki-logo-animacija

Začini u službi zdravlja

Bilje poput ruzmarina, bosiljka ili kardamona veoma je moćno i u pravilnim količinama može da olakša tegobe ili poboljšati stanje.

Začini su poznati kao savršen dodatak jelima, ali to nije jedina uloga koju imaju.

Žalfija za bolje pamćenje 

Mladi volonteri koji su redovno uzimali žalfiju potvrdili su da im se raspoloženje poboljšalo u trenu, pokazalo je istraživanje Univerziteta Nortumbria u Velikoj Britaniji.

Kod starijih osoba ekstrakt žalfije poboljšava pamćenje i koncentraciju, otkriva australijska studija. Ona sprečava nestajanje acetilkolina, supstance koja se povezuje s pamćenjem i držanjem pažnje.

Ruzmarin

Ruzmarin je bogat gvožđem, mineralom čiji nedostatak izaziva umor i anemiju. Osim toga, sadrži i karnosol koji štiti mozak od oštećenja koja izazivaju slobodni radikali. To smanjuje rizik od moždanog udara i neurodegenerativnih bolesti kao što je Alchajmerova bolest.

Bosiljak i krvni pritisak 

Ekstrakt bosiljka na slične načine kao i lekovi koji snižavaju krvni pritisak, utiče na nivo endotelina, proteina koji reguliše rad krvnih  sudova, potvrdila je studija Univerziteta u Ksinjiangu u Kini.

Origano u borbi protiv gljivica

Origano sadrži jake antigljivične supstance, timol i karvakrol koji zaustavljaju rast gljivica Candide albicans u ustima i grlu.

Korijandar je najbolji protiv trovanja hranom

Ulje korijandra pomaže kod trovanja hranom koje izaziva bakterija kampilobakter, a najviše je ima u piletini i mlevenom mesu.Trovanje je moguće i ako meso nije dovoljno kuvano ili pečeno.

Kardamom i čirevi na želucu

Ako imate problema s čirom na želucu možete u hranu da stavite zrna ili ulje kardamona.

Ekstrakt kardamona štiti sluzokožu želuca i sprečava nastajanje čireva koje prouzrokuju neuredna ishrana, alkohol i lekovi, potvrdila je indijsko istraživanje.

Začini koji jačaju mozak

Osim što jelima daju ukus i neku drugu dimenziju, začini imaju supermoć. Sadrže antioksidanse korisne za funkciju mozga, smanjenje upala i dobar metabolizam.

„Kad su deo uravnotežene ishrane, začini doprinose zdravlju“, kaže dijetetičarka Kejt Sejv.

Ključno je koristiti ih često i u pravilnim količinama.

„Mogu se dodati gotovo svakom jelu, na vama je da budite kreativni“, predlaže ona.

Začini koji su posebno korisni za zdravlje mozga su: đumbir, kardamom, kurkuma, cimet i karanfilić.

Đumbir

Ovaj začin je prepun fitohemikalija uključujući beta-karoten, kapsaicin, kofeinsku kiselinu, kurkumin i salicilate, štiti od stresa i pada funkcije mozga.

Može se dodati, raznim sokovima i marinadama ili konzumirati kao čaj.

Kardamon

On se uglavnom koristi u indijskoj i kuhinjama istočnih zemalja. Snažan je antioksidans prepun vitamina i minerala.

Štiti od oksidativnog stresa, za koji se zna da vodi do demencije, kao i upala. Idealan je dodatak kuvanim jelima.

Kurkuma

Ovaj začin sadrži kurkumin, antioksidans odgovoran za divnu žutu boju, a koji važi i za moćno sredstvo u borbi protiv Alchajmerove bolesti.

Nedavna istraživanja pokazala su da može olakšati bol, kao i da ima pozitivan efekat na artritis, probavu i prevenciju karcinoma.

Dodajte ga  raznim kuvanim jelima, rižotu ili omiljenom napitku od povrća.

Cimet

Cimet takođe sadrži snažne antioksidanse koji povoljno utiču na zdravlje mozga. Osim što ga neki dodaju u kafu, dobar je i za kaše, voćne napitk i naravno kolače.

Karanfilić

On je iznenađujući izvor hranjivih supstanci za jačanje mozga. Sadrži mangan i jedinjenje eugenol, koji se smatra pet puta delotvornijim od vitamina E. Možete ga koristiti za jela od svinjetine, piletine, ali i deserte.

Prijalo bi mi da podelite prijateljima: